საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა ფულბრაითის (Fulbright) პროგრამის ევროპული ბიუროს ხელმძღვანელს სახელმწიფო დეპარტამენტში მიქაელა აიოვინს შეხვდა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ამერიკის საელჩოს კულტურის ატაშე დემიენ უომპლერი, განათლების საერთაშორისო ცენტრის ხელმძღვანელი ნინო ჭელიძე და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე ნინო კობახიძე. ფულბრაითის პროგრამის ფარგლებში შემდგომი თანამშრომლობის მემორანდუმი დაიდო პრემიერ მინისტრთან არსებულ განათლების საერთაშორისო ცენტრთან, რომლითაც ფულბრაიტის პროგრამა კიდევ უფრო ფართოვდება.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ფულბრაითის ფარგლებში არსებული წარმატებული თანამშრომლობა და დასახეს სამომავლო გეგმები.
“საქართველოს მთავრობასა და ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას შორის განათლების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ 2013 წლის 15 აპრილს ხელმოწერილი ურთიერთგაგების მემორანდუმი სტუდენტებისა და მეცნიერ-მკვლევარებისათვის განკუთვნილი „ფულბრაიტის (Fulbright) აკადემიური გაცვლითი პროგრამის” ფარგლებში არსებული კავშირების განმტკიცებას და გაძლიერებას გულისხმობს. მემორანდუმი ასევე ითვალისწინებს მონაწილე მხარეთა მიერ ფინანსური მხარდაჭერის გაწევას „ფულბრაიტის“ პროგრამაში ქართველი მაგისტრანტი სტუდენტებისთვის სტიპენდიების უზრუნველყოფის მიზნით.

The Minister of Education and Science of Georgia – Aleksandre Jejelava held a meeting with the head of the Fullbright program European Bureau – Michaella Iovin. The meeting was also attended by the US Embassy Cultural Attaché – Damien Wampler, the head of the International Education Center – Nino Chelidze, and the head of the government Administration – Nino Kobakidze. The further memorandum cooperation with Fullbright was signed by the Prime Minister of the International Education Center, thus expanding the Fullbright program.
The sides discussed the successful cooperation within the Fulbright framework, in conjunction with identifying the future needs.
“A cooperation between the government of Georgia and the United States in the field of education”, signed a memorandum of cooperation on April 15, 2013, which aims at strengthening the research, science and education field, within the scope of the “Fullbright” academic exchange program. Moreover, the memorandum also entails, the sides funding and providing a scholarship for the Georgian Master’s students.