თბილისში თვითმფრინავების კომპოზიტური ნაწილების მწარმოებელი ქარხანა აშენდება. პროექტის პრეზენტაცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გაიმართა და იგი სააქციო საზოგადოებამ „აეროსტრუქტურები, ტექნოლოგიები, ცილკონი“ (JSC "Aerostructures Technologies Cyclone") წარმოადგინა. აღნიშნული ორგანიზაცია დაარსდა სს „საპარტნიორო ფონდის“, ეკონომიკის სამინისტროსა და ისრაელის მაღალტექნოლოგიური კომპანია „Elbit Systems – Cyclone Ltd“-ის მიერ.
„Elbit Systems – Cyclone Ltd.“-ისა და სს „საპარტნიორო ფონდის“ პროექტი მიზნად ისახავს თბილისში ააშენოს ქარხანა, სადაც მსოფლიოში წამყვანი საავიაციო კომპანიებისათვის სამოქალაქო თვითმფრინავის კომპოზიტური დეტალები დამზადდება. ეს უპრეცედენტო პროექტი ხელს შეუწყობს საინჟინრო სფეროს განვითარებას საქართველოში და დაასაქმებს 300 ადგილობრივს.
შეხვედრა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი, უმაღლესი და პროფესიული განათლების განვითარების დეპარტამენტის წარმომადგენლები და შესაბამისი საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ, მიზნად ისახავდა აღნიშნული პროექტის შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას და თანამშრომლობას დაწყებას იმ საგანმანთლებლო დაწესებულებებთან, რომლებიც საინჟინრო მიმართულების პროგრამებს ახორციელებენ.

A factory of composite aircraft parts will soon be built in Tbilisi, Georgia. Company in charge - JSC “Cyclone” (ATC) held the presentation at the Ministry of Education and Science of Georgia today. The above-mentioned organization was founded by JSC “Partnership Fund” and the Ministry of Economy and Sustainable Development, in partnership with the Israeli high-tech company – „Elbit Systems – Cyclone Ltd“.
The project aims at building the factory, which will produce the aircraft parts of the highest quality, in compliance with the modern standards and regulations. This Unprecedented project supports and promotes the development of the field of engineering, in conjunction with employing 300 local citizens.
The meeting had an introductory and informative nature, whilst giving the opportunity for the participants to get acquainted with the project details and general information, in conjunction with getting to know the educational institutions who implement projects in the fields of engineering. The first deputy Minister of Education and Science – Ketevan Natriashvili and other invited guests attended the meeting.