შემაჯამებელ კონფერენციაზე განხილული იყო 3 წლის განმავლობაში მიღწეული პროგრესი, ახალი პროექტები, არსებული ტენდენციები და მომდევნო წლების პრიორიტეტები...
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ პროფესიული განათლებით დაინტერესება ყოველწლიურად იზრდება. ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში, 150-მდე განახლებული პროგრამითა და სრული სახელმწიფო დაფინანსებით 42 ათასამდე პირმა მიიღო პროფესიული განათლება.
ბოლო სამი წლის ძირითადი მიღწევები:
- დაიწყო სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების ე.წ. დუალური განათლების პილოტირება სოფლის მეურნეობისა და ღვინის წარმოების მიმართულებით;
- მიმდინარეობს საგანმანათლებლო პროგრამების რეფორმა და სისტემაში ინერგება მოდულური საგანმანათლებლო პროგრამები;
- ახალ პროგრამებში განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა მეწარმეობის სწავლებას სტუდენტთა თვითდასაქმების ხელშეწყობის მიზნით;
- ევროპული მიდგომებისა და გამოცდილების საფუძველზე, შეიქმნა არაფორმალური განათლების აღიარების კონცეფცია და მეთოდოლოგია, წარმატებით დასრულდა აღიარების პილოტირების პროცესი;
- პროფესიული განათლება ხელმისაწვდომი გახდა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვისაც;
- 600-ზე მეტი შეზღუდული შესაძლებლობებისა და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე პირი ჩაერთო პროფესიულ განათლებაში, მათთვის ადაპტირდა გარემო და შეიქმნა სასწავლო რესურსები;
- 1000-ზე მეტი მსჯავრდებული და ყოფილი პატიმარი ჩაერთო პროფესიულ პროგრამებში;
- 11 კოლეჯში მოეწყო სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორიები (FABLA B);
- მიმდინარეობს სტუდენტური საცხოვრებლების მშენებლობა/რეაბილიტაცია;
- ,,საქართველოს რკინიგზასთან“ თანამშრომლობით დაფუძნდა სარკინიგზო ტრანსპორტის კოლეჯი;
- მცხეთაში, სოფელ წინამძღვრიანთკარში ამოქმედდა ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯი. უკვე დაწყებულია კოლეჯის სასწავლო ბაზების (ე.წ. ფილიალების) განვითარების პროცესი ყაზბეგსა და თიანეთში;
- პირველი სტუდენტები მიიღო სამთო სათავგადასავლო ტურიზმის სკოლამ გუდაურში, რომელიც მთის კურორტების განვითარების კომპანიასა და სამთო გიდების ასოციაციასთან თანამშრომლობით დაფუძნდა;
- პროფესიულ პროგრამებზე ავტორიზაცია გაიარა აგარის საჯარო სკოლამ და გახდა პირველი საჯარო სკოლა, რომელსაც უფლება აქვს, ზოგადასაგანმანათლებლო პროგრამებთან ერთად განახორციელოს პროფესიული პროგრამებიც;
- შრომის ბაზრის მოთხოვნების უკეთ დაკმაყოფილებისა და პროფესიულ განათლებაში STEM პროგრამების განვითარების მიზნით, ჩატარდა ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის საგრანტო კონკურსი და გამოვლინდნენ გამარჯვებული კოლეჯები. საგრანტო კომპონენტის მთლიანი ბიუჯეტი 12 მლნ. აშშ დოლარია;
- სამინისტრომ შეიმუშავა პროფესიული განათლების შესახებ ახალი კანონის პროექტი, რომელშიც აისახა ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმების მოთხოვნები, კოპენჰაგენის პროცესის მიდგომები და პროფესიული განათლების სფეროში სახელმწიფო პრიორიტეტები და მათი განხორციელების ეფექტური გზები საუკეთესო ევროპულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით.
ეს არის არასრული ჩამონათვალი იმ საკითხებისა, რომლებზეც სამინისტრო ბოლო წლების განმავლობაში მუშაობდა ადგილობრივი თუ საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით.

On the conclusive conference, new projects, existed tendencies, future priorities and the achieved progress during the last three years was discussed.
It is important to note, that the interest towards the vocational education is growing annually. During the last four years, 150 renewed programs have been presented, fully funded by the Georgian government. At least 42, 000 beneficiaries received tuition in vocational education.
Achieved results in last three years:
- Work-based learning is introduced, also known as dual education is piloted in the fields of agriculture and wine making;
- An ongoing process of educational reforms, and implementing modular educational programs;
- Entrepreneurship is of crucial importance in the modular educational programs.
- Based on the European experience and approaches, a recognition of non-formal education was established;
- Vocational education is accessible to the representatives of ethic minorities;
- 600 SEN students are engaged in the vocational education, thus adapting the learning environment to their needs, in conjunction with creating educational resources;
- More than 1000 condemned individuals participate in vocational education;
- 11 colleges are now equipped with the Entrepreneurial innovational laboratories – FABLAB
- Student accomodation facilities are being constructed/renovated
- In cooperation with the “Georgian Railway”, Railway college was established,
- Ilia Tsinamdzghvrishvili college is open now in Mtskheta, in conjucntion with developing the educational bases in Kazbegi and Tianeti;
- Mountain and Tourism school in Gudauri welcomed its first students;
- Agara public school underwent the authorization process for the vocational programs, and became the first public school who has the authority to run vocational programs with the general educational program simultaneously.
- In order to better suit the needs of the labor market, a grant competition was organized by the Millennium Challenge Account, who awarded colleges with a total budget of 12 million USD.
- The ministry crafted a new vocational educational bill, which reflects the rules and regulations in compliance with the EU Association Agreement, and the approaches from the Copenhagen process, which overall facilitates the EU integration of the country.
This is not a full list of topics, which the Ministry of Education and Science of Georgia has been actively working thoughout the recent years, in partnership with local or international organizations and agencies.