საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსებითა და ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს დახმარებით, საქართველოში არსებული 14 სახელმწიფო პროფესიული სასწავლებლის ბაზაზე, სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია ”ფაბლაბი” მოეწყო.
ოფიციალური გახსნის ცერემონია თბილისში პროფესიულ კოლეჯში „მერმისი“ გაიმართა. „ფაბლაბი“ დაათვალიერეს და სტუდენტებს შეხვდნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი გიორგი გახარია და მინისტრის მოადგილე ქეთევან ბოჭორიშვილი.
„ფაბლაბები“ ასევე გაიხსნა რეგიონებში (წალენჯიხა, მესტია, გურჯაანი, ახალციხე, ბათუმი, ქობულეთი, ქუთაისი, ფოთი, რუსთავი, ამბროლაური) მდებარე პროფესიულ კოლეჯებში. აღნიშნული ლაბორატორიები გახდებიან საქართველოს ფაბლაბების ქსელის წევრები.
სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია არის უნიკალური სივრცე, რომელიც აღჭურვილია თანამედროვე კომპიუტერებით, პროგრამირებადი დანადგარებით, როგორიც არის ლაზერული მჭრელი, 3D პრინტერი, CNC პროგრამირებადი ჩარხი და სხვა. საერთო ჯამში პროფესიული სასწავლებლის სტუდენტებს საშუალება მიეცემათ სასწავლებელში მიღებული ცოდნის დახმარებით შექმნან პრაქტიკული ნამუშევრები და პროდუქტები, რომლის შემდგომ კომერციალიზაციასაც მოახდენენ.
სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორიის - „ფაბლაბი” პროექტი საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტომ 2014 წელს დაიწყო, პირველი ლაბორატორია ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში დაარსდა, რის შემდეგაც სააგენტომ თბილისის მერიასა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან ერთად, საქართველოს მასშტაბით 22 ლაბორატორიის ფორმირება მოახდინა. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსებით სახელმწიფო პროფესიულ სასწავლებლებში 14 ფაბლაბის ერთდროულად გახსნა უპრეცედენტო შემთხვევაა მთლიანად რეგიონში. ამ ფაქტის შემდეგ საქართველო მსოფლიო ფაბლაბების რეიტინგში, ლაბორატორიების რაოდენობის მიხედვით მე-10 ადგილზე ინაცვლებს.

The official opening ceremony was held at vocational college “Mermisi” in Tbilisi. The Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava, the Minister of Economy and Sustainable Development Giorgi Gakharia and the Deputy Minister Ketevan Bochorishvili visited the “FabLab” and met with the students.
“FabLabs” were also opened in the vocational colleges located in the regions (Tsalenjikha, Mestia, Gurjaani, Akhaltsikhe, Batumi, Kobuleti, Kutaisi, Poti, Rustavi, Ambrolauri). Above laboratories will become members of the FabLabs network of Georgia.
The industrial innovation laboratory is a unique space equipped with modern computers, programmable devices such as laser cutters, 3D printer, CNC programmable lathes, etc. In total, the students of vocational education institutions will be able to create practical works and products, with the assistance of the knowledge obtained in the institution, that will be commercialized afterwards.
The project of the industrial innovation laboratory – “FabLab” was launched by the Innovations and Technology Agency of Georgia in 2014. The first laboratory was founded in Ilia State University, after which the Agency together with the Tbilisi City Hall and the Ministry of Education and Science of Georgia created 22 laboratories throughout Georgia. It should be noted, that simultaneous opening of 14 FabLabs in the state vocational institutions with the financial support of the Ministry of Education and Science is an unprecedented event in the entire region. After this fact Georgia moves to the 10th place due to the number of laboratories in the world rating of FabLabs.