არაბეთის გაერთიანებულ საემიროში, ქალაქ დუბაიში სამდღიანი საერთაშორისო საგანმანათლებლო გამოფენა გაიმართა, რომელიც საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელვამ და არაბეთის გაერთიანებული საემიროების განათლების მინისტრმა ჰუსეინ იბრაჰიმ ალ ჰამადიმ გახსნეს. გამოფენაზე მსოფლიოს 20-ზე მეტი ქვეყნის 130-მდე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება იყო წარმოდგენილი. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო საერთაშორისო ბაზარზე პირველად წარდგა პროექტით "ვისწავლოთ საქართველოში".
უახლოეს მომავალში საქართველო გახდება აღმოსავლეთ ევროპის, ახლო აღმოსავლეთისა და დსთ-ს რეგიონის უმაღლესი განათლების, მეცნიერებისა და კვლევის ცენტრი. სწორედ ამ გეგმის განხორციელებას შეუწყობს ხელს ახალი პროექტი - „ვისწავლოთ საქართველოში“, რომლის მიზანია ჩვენს ქვეყანაში საგანმანათლებლო ჰაბის შექმნა განათლების სისტემის ხარისხის ამაღლებისა და ინტერნაციონალიზაციის ფონზე.
პროექტის ფარგლებში კერძო და სახელმწიფო უმაღლეს სასწავლებლებში ამოქმედდება უცხოენოვანი საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროგრამები, შედეგად, საქართველო გახდება უცხოელი სტუდენტებისთვის მიმზიდველი საგანმანათლებლო სივრცე. მეტი უცხოელი ისწავლის საქართველოში და მეტ ქართველ მეცნიერს ექნება საშუალება ჩაერთოს საერთაშორისო გაცვლით პროგრამებში.
საქართველოს, როგორც საგანმანათლებლო ჰაბის პოპულარიზება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს განათლების ხარისხის სრულყოფას და პოზიტიურ გავლენას მოახდენს ეკონომიკური განვითარების პროცესზე.
საერთაშორისო საგანმანათლებლო გამოფენაზე საქართველოდან მონაწილეობდა 8 უნივერსიტეტი. მათ შორის 4 წამყვანი სახელმწიფო უმაღლესი სასწავლებელი (თსუ, ილიაუნი, თბილისის სამედიცინო უნივერისტეტი, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი საქართველოში) და 4 კერძო უნივერსიტეტი (კავკასიის უნივერსიტეტი, უმაღლესი სასწავლებელი განათლების აკადემია, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, ევროპის უნივერსიტეტი).
ქართული მხარის მიერ შეთავაზებულმა პროგრამებმა და პროექტმა დამთვალიერებელთა დიდი ინტერესი გამოიწვია. გამოფენაში მონაწილეობამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი ჩვენი ქვეყნის საგანმანათლებლო სისტემის ცნობადობის გაზრდას, რაც იქნება გარანტი უფრო მეტი უცხოელის მოზიდვისა ქვეყნის უმაღლეს სასწავლებლებში.

Three-day International Educational Exhibition was held in Dubai, United Arab Emirates, which was opened by the Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science Aleksandre Jejelava and the Minister of Education of the United Arab Emirates Hussein Ibrahim Al Hamady. Approximately 130 higher education institutions from over 20 countries were represented at the exhibition. The Ministry of Education and Science of Georgia was introduced on the international market for the first time with the project “Study in Georgia”.
In the nearest future Georgia will become a center for higher education, science and research in Eastern Europe, the Middle East and the CIS region. This new project – “Study in Georgia” will facilitate implementation of a plan, which aims to create educational hubs in our country on the background of raising the quality of education system and internationalization.
Within the framework of the project, foreign international educational programs will be launched in private and state universities; as a result, Georgia will become attractive educational space for foreign students. More foreigners will study in Georgia and more Georgian scientists will be able to participate in the international exchange programs.
Promotion of Georgia as an educational hub will significantly enhance the quality of education and will have a positive impact on the economic development process.
8 universities from Georgia participated in the international educational exhibition, including 4 leading state universities (TSU, Iliauni, Tbilisi Medical University, San Diego State University in Georgia) and 4 private universities (Caucasus University, Higher Education Institution “Education Academy”, International Black Sea University, European University).
The programs and the project offered by the Georgian side caused great interest of the visitors. Participation in the exhibition greatly contributed to increasing awareness of the educational system of our country, which will guarantee attraction of more foreigners in the higher education institutions of the country.