პროფესიული პროგრამებისათვის დარეგისტრირებულ აპლიკანტებს 22
აპრილს პრეტესტის გავლის საშუალება ჰქონდათ. პრეტესტში მონაწილეობა ნებაყოფლობითი იყო. მსურველებს შესაძლებლობა ჰქონდათ ყოველგვარი შეფასების გარეშე გაცნობოდნენ ტესტირების პროცესს. აპლიკანტს დეტალური ინფორმაცია პრეტესტისა და ტესტირების ჩატარების შესახებ საგამოცდო ბარათზე ჰქონდა მოცემული. პროფესიული პროგრამებისათვის ტესტირება კი, 23 აპრილს მთელი საქართველოს მასშტაბით
09:00 საათიდან დაიწყება.
2017 წლის საგაზაფხულო სესიისათვის 8 500-ზე მეტმა მსურველმა გაიარა რეგისტრაცია. მიღება პროფესიული პროგრამების განმახორციელებელ 28 სახელმწიფო საგანმანათლებლო დაწესებულებას აქვს გამოცხადებული. შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა პროფესიული განათლების სისტემისათვის სპეციალური მოდელი მოამზადა. ტესტირება კომპიუტერულად ტარდება. ტესტი პროფესიული უნარებისა და საგნის/საგანთა ჯგუფის ნაწილისაგან შედგება. დაფინანსების მოპოვების მიზნით, კონკურსანტმა პროფესიული უნარებისა და საგნის ტესტის ჯამური მაქსიმალური ქულის 25 %-ზე მეტი უნდა დააგროვოს.

Applicants registered for the vocational programs had the opportunity to take a pretest on April 22. Participation in the pretest was voluntary. The applicants could get acquainted with the testing process without any assessment. The applicant received the detailed information on pretest and testing on the exam card. Testing for the vocational programs will start on April 23 at 09:00 a.m. throughout Georgia.
More than 8,500 applicants were registered for the spring session of 2017. 28 state educational institutions implementing vocational programs had announced admission. The National Center for Assessment and Examination has prepared a special model for the vocational education system. Computerized testing is conducted. The test consists of part of professional skills and the subject / group of subjects. In order to get funding, the applicant has to collect more than 25% of the total maximum score of professional skills and subject test.