საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ ჟურნალისტებისთვის TIMSS-ისა და PISA-ს საერთაშორისო კვლევებსა და სახელმწიფო შეფასების შედეგებზე პრეზენტაცია გამართა. 2015-2016 წელს ჩატარებული კვლევები სწავლის შედეგებს, დინამიკასა და იმ ფაქტორებს უკავშირდება, რაც გავლენას ახდენს მოსწავლეთა მიღწევებზე.
საერთაშორისო კვლევების თანახმად, მათემატიკასა და ბუნებისმეტყველებაში საქართველოს 2015 წლის შედეგები, წინა წლებთან შედარებით, გაუმჯობესებულია. თუმცა, პოზიტიური დინამიკის მიუხედავად, საქართველოს შედეგი საერთაშორისო საშუალო ნიშნულს ვერ აღწევს.
საერთაშორისო და სახელმწიფო შეფასებები ქვეყნებს საშუალებას აძლევს საკუთარ საგანმანათლებლო შედეგებს გაეცნონ და გაანალიზონ. აღნიშნულ შედეგებზე ფართო მსჯელობების ორგანიზებას განათლების სამინისტრო უახლოეს პერიოდში მედიასთან და საზოგადოების დაინტერესებულ ჯგუფებთან გეგმავს.
სახელმწიფო და საერთაშორისო შეფასებებს საქართველოში შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი უძღვება. ცენტრი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი – საქართველოს“ მხარდაჭერით 3-4 ივნისს კონფერენციას მართავს, რომლის მიზანია, სასკოლო განათლების სისტემაში მათემატიკისა და საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლა-სწავლებაში არსებული ვითარების შესახებ საზოგადოებისა და განათლების პოლიტიკის განმსაზღვრელთა ინფორმირება, ფართო დიალოგის ინიცირება განათლების ხარისხისა და სწავლის თანაბარი შესაძლებლობების უზრუნველსაყოფად.
TIMSS-ის საერთაშორისო კვლევა
TIMSS-ი მათემატიკასა და საბუნებისმეტყველო საგნებში მოსწავლეთა მიღწევებს იკვლევს. 2015 წლის შედეგებით, ქართველი მოსწავლეების მიღწევები მათემატიკასა და ბუნებისმეტყველებაში არსებითად ჩამორჩება TIMSS-ის საერთაშორისო საშუალო ნიშნულს (500) როგორც მე-4, ისე მე-8 კლასში.
მეოთხეკლასელ მოსწავლეთა 22% და მერვეკლასელთა 28%, მათემატიკაში მინიმალურ ცოდნასაც არ ფლობს. ბუნებისმეტყველებაში იგივე შედეგი მეოთხეკლასელ მოსწავლეთა 26% და მერვეკლასელთა 30%-ს აქვს.
მეოთხე კლასიდან მერვე კლასამდე მოსწავლეთა შედეგები უარესდება. დაწყებით საფეხურზე მათემატიკის სწავლა-სწავლებაში არსებული ხარვეზები, საბაზო საფეხურზე ახალი ცოდნის შეძენის პროცესში დამატებით ბარიერებს ქმნის.
PISA -ს საერთაშორისო კვლევა
PISA-ს სამიზნე ჯგუფი 15 წლის მოზარდები არიან და საფუძვლად უდევს წიგნიერების ზოგადი კონცეფცია. კვლევა არა მხოლოდ სასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ ცოდნას აფასებს, არამედ პრაქტიკაში მის ინტეგრირებულად გამოყენებას.
შედეგების მიხედვით, მათემატიკასა და ბუნებისმეტყველებაში საქართველოს მოსწავლეთა მიღწევის საშუალო მაჩვენებელი დაბალია. მოსწავლეთა ნახევარი საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში საბაზო კომპეტენციებს არ ფლობს.
სახელმწიფო შეფასება
სახელმწიფო შეფასება აჩვენებს, რომ დაგეგმილ და მიღწეულ ეროვნულ სასწავლო გეგმას შორის არსებითი სხვაობაა. მე-9 კლასში ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული მოთხოვნების დაძლევას მინიმალურ დონეზე მათემატიკაში მოსწავლეთა 30.3%; ფიზიკაში მოსწავლეთა 34,8%, ქიმიაში 49,1%, ხოლო ბიოლოგიაში 13,3% ვერ ახერხებს.
კვლევამ განსაკუთრებით დაბალი შედეგი აჩვენა იმ დავალებების შესრულებაში, რომლებიც მსჯელობას და პრობლემის გადაჭრის უნარს მოითხოვს.
სწავლის თანაბარი შესაძლებლობის თვალსაზრისით, კვლევით დგინდება, რომ მათემატიკისა და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში სოფლად მცხოვრები მოსწავლეების მიღწევები არსებითად ჩამორჩება ქალაქში მცხოვრებ თანატოლების მიღწევებს. თვალსაჩინოა, კერძო სკოლის მოსწავლეების უპირატესობა, საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან მიმართებაში.
ბმული: http://naec.ge/#/ge/post/1603
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TIMSS-ის კვლევაში
2007 წლიდან
მონაწილეობს.
ის
ყოველ
წელიწადში
ტარდება
მეოთხე
მერვე
კლასებში, მათემატიკასა და საბუნებისმეტყველო საგნებში
მოსწავლეთა
მიღწევებს
იკვლევს.
ყველაზე
ფართომასშტაბიან
საერთაშორისო
შეფასებაში
600 000-ზე
მეტი
მოსწავლე
PISA-ს საერთაშორისო
კვლევა
3 წელიწადში
ერთხელ
ამოწმებს არა მოსწავლეების მიერ სკოლის პროგრამის
ათვისებას,
არამედ რამდენად კარგად არიან მოსწავლეები მომზადებულები აქტიური და სრულფასოვანი
საზოგადოებრივი
ცხოვრებისთვის.
PISA ხორციელდება
2000 წლიდან
ამოწმებს
ცოდნას
სფეროში:
კითხვა,
საბუნებისმეტყველო
მეცნიერებები.
სახელმწიფო შეფასების მიღწევის ტესტი სრულად ეფუძნება ეროვნულ სასწავლო გეგმას. შესაბამისად, საშუალებას გვაძლევს

According to the international surveys, the results of Georgia in mathematics and natural history are improved compared to the previous years. However, despite the positive dynamics, Georgia’s outcome does not reach the international average rate.
International and state assessments allow the countries to get acquainted with their educational outcomes. The Ministry of Education plans to organize a wide range of discussions on the above-mentioned outcomes in the nearest future with media and interested groups of society.
State and international assessments are guided by the National Assessment and Examinations Center of Georgia. The Center is going to hold a conference on June 3-4 with the support of the Ministry of Education and Science of Georgia and “Millennium Challenge Account – Georgia”, aiming to inform the society and the education policy-makers on the situation existing in teaching and learning of mathematics and natural sciences in the school education system, initiation of a broad dialogue for provision of equal opportunities for quality of education and learning.
International Survey of TIMSS
TIMSS studies the achievements of pupils in mathematics and natural sciences. According to the results of 2015, the achievements of Georgian pupils in mathematics and natural science are far behind the international average rate of TIMSS (500) in both the 4th and 8th grades.
22% of the fourth grade pupils and 28% of the eighth grade pupils do not even have minimal knowledge in mathematics. The same result was shown in natural science in 26% of the fourth grade pupils and 30% of the eighth grade pupils.
Results of the pupils from the fourth grade up to the eighth grade are getting worse. Gaps in learning and teaching of mathematics at primary level create additional barriers in acquisition of new knowledge on the basic level.
International Survey of PISA
Target group of PISA is 15-year-old pupils and is based on general concept of literacy. The survey evaluates not only the knowledge provided by the curriculum, but also its integrity in practice.
According to the results, the average rate of achievement of the Georgian pupils in mathematics and natural science is low. Half of the pupils do not possess basic competences in natural sciences.
State Assessment
State assessment reveals substantial difference between the planned and achieved national curriculum. In the 9th grade, 30.3% of pupils in mathematics, 34.8% of pupils in physics, 49.1% in chemistry and 13.3% in biology is not able to overcome minimum requirements provided for in the national curriculum.
The survey has shown a very low outcome in execution of the tasks that require discussion and the ability to solve the problem.
In terms of equal opportunities for learning, the survey shows that the achievements of rural pupils in mathematics and natural sciences are substantially behind the achievements of their peers in urban areas. Superiority of private school pupils compared to the public school pupils are obvious.