საგანმანათლებლო სფეროში წლის უმნიშვნელოვანესი მოვლენის მასპინძელი ქვეყანა საქართველოა - ბათუმში „საგანმანათლებლო შეფასების საერთაშორისო ასოციაციის“ 43-ე საერთაშორისო კონფერენცია გაიხსნა და მას 250-მდე უცხოელი დელეგატი ესწრება. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობას განათლების სისტემისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და განათლების საკითხზე მომუშავე ექსპერტები იღებენ.
„საგანმანათლებლო შეფასების საერთაშორისო ასოციაციის“ 43-ე კონფერენციის მთავარი თემაა: შეფასება, როგორც სოციალური ბერკეტი. ამ მნიშვნელოვანი ღონისძიების მიზანი არსებული გამოცდილების გაზიარება და ახალი, ქმედითი ნაბიჯების დაგეგმვაა.
კონფერენცია შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებითა და „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოსა“ და „ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის“ ფინანსური მხარდაჭერით ტარდება.
„საგანმანათლებლო შეფასების საერთაშორისო ასოციაცია“ საგანმანათლებლო სფეროს წამყვანი ორგანიზაციაა. ასოციაციაში, რომელიც 1975 წელს დაარსდა, 50-ზე მეტი ქვეყანაა გაწევრიანებული და საგანმანათლებლო შეფასების საკითხებში იუნესკოს საკონსულტაციო სტატუსით სარგებლობს.

The host country of the most important event of the year in educational sphere is Georgia - 43th International Conference of “International Association of Educational Assessments” opened in Batumi and is attended by more than 250 foreign delegates. Representatives of the education system and international organizations and experts working on education issues are involved in the work of the conference.
The main topic of the 43rd conference of the “International Association of Educational Assessment” is: Assessment as a social leverage. The objective of this important event is to share existing experiences and plan new, effective steps.
The Conference is organized by the National Assessment and Examination Center and with the financial support of Millennium Challenge Account - Georgia and Millennium Challenge Corporation.
"International Association of Educational Assessments" is the leading organization in the educational sphere. Founded in 1975, more than 50 countries have joined the Association and have UNESCO Advice status in Educational Assessment.
The 43rd conference of the International Association of Educational Assessment will be completed on October 6.