აფხაზური ენის დაცვისა და განვითარების მიზნით, საქართველოს პრემიერ მინისტრის გიორგი კვირიკაშვილის ინიციატივით, ახალი სახელმწიფო პროგრამა ამოქმედდება. შესაბამისი მემორანდუმი ორ სამთავრობო უწყებას შორის 27 ოქტომბერს, აფხაზური ენის დღეს გაფორმდა.
მემორანდუმს ხელი ვიცე-პრემიერმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა მოაწერეს.
შეთანხმების თანახმად, მხარეები, ერთიანი ძალისხმევით იზრუნებენ აფხაზური ენის დაცვის შენარჩუნების, განვითარებისა და პოპულარიზაციისთვის, ხელს შეუწყობენ შესაბამის საკითხებზე მომუშავე ქართველი და აფხაზი სპეციალისტების და პროფესიული ჯგუფების თანამშრომლობას და ორმხრივი ნდობის პროექტების განხორციელებას.
მინისტრებმა თავიანთ გამოსვლებში ხაზი გაუსვეს სახელმწიფოს მხრიდან აფხაზურ ენაზე ზრუნვის კონსტიტუციურ ვალდებულებას და პროექტის სახელმწიფოებრივ მნიშვნელობას.
პროექტის ფარგლებში, სასწავლო და სამეცნიერო დაწესებულებებს, მკვლევარებს, დაინტერესებულო პირებს შეუძლიათ წარადგინონ აფხაზური ენის შესწავლასთან, დაცვასა და განვითარებასთან დაკავშირებული ინიციატივები.
მემორანდუმის ხელმოწერის ღონისძიება განათლების და მეცნიერების სამინისტროში გაიმართა და მას აფხაზური ენის კვლევით დაინტერესებული სასწავლო და სამეცნიერო დაწესებულებების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, სხვადასხვა სამთავრობო სტრუქტურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

With the initiative of Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili, the new state program will be launched in order to protect and develop Abkhazian language. The relevant Memorandum was signed on October 27, between the two governmental bodies on the day of Abkhazian language.
The memorandum was signed by Vice Prime Minister, Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava and State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili.
According to the Agreement, the Parties will take joint efforts to protect, maintain and promote Abkhazian language, will assist to cooperation between Georgian and Abkhazian specialists and professional groups working on relevant issues, and implement bilateral trust projects.
The Ministers emphasized the constitutional commitment of the state to take care of the Abkhazian language and the state significance of the project.
Within the framework of the project, educational and research institutions, researchers and stakeholders can submit initiatives related to study, protection and development of Abkhazian language.
The event of Memorandum signing was held at the Ministry of Education and Science and was attended by representatives of educational and scientific institutions, NGOs, and various governmental structures interested in research of Abkhazian language.