ილია ჭავჭავაძის 180 წლის იუბილესთან დაკავშირებით, თბილისის კლასიკური გიმნაზია საიუბილეო ღონისძიებების ორგანიზებას გეგმავს.
ღონისძიებების ციკლი გამოფენით „ჩვენ ილიასთან ისტორია გვაკავშირებს“ გაიხსნება, რომელიც თბილისის კლასიკური გიმნაზიის ორსაუკუნოვან ისტორიას უკავშირდება და წარმოდგენილი იქნება სკოლის მუზეუმში დაცული ექსპონატები, უნიკალური ხელნაწერები და ილია ჭავჭავაძის პირადი მოხმარების ნივთები (მერხი, სკამი).
ღონისძიებების ფარგლებში, ილია ჭავჭავაძის საზოგადოებრივ მოღვაწეობასთან დაკავშირებული ლექცია/დისკუსიებიც გაიმართება, სადაც საზოგადოებისთვის ცნობილი, სხვადასხვა დარგში მოღვაწე წარმატებული ადამიანები, პოლიტიკოსები, ლიტერატორები და მწერლები ისაუბრებენ.
ღონისძიებების განრიგი:
7 ნოემბერი, 18:00 სთ. - ილიას იუბილისადმი მიძღვნილი გამოფენის „ჩვენ ილიასთან ისტორია გვაკავშირებს“ - თბილისის კლასიკური გიმნაზიის ორსაუკუნოვანი ისტორია“ გახსნა.
ამავე დღეს საფუძველი ჩაეყრება სკოლის კურსდამთავრებულთა საზოგადოების დაარსებას, რომლებიც შემდგომ სკოლის განვითარებასა და გაძლიერებაზე იზრუნებენ. მათ შორის არიან გამორჩეული კურსდამთავრებულები, პოლიტიკოსები, მწერლები და სხვა.
შეხვედრების განრიგი:
8 ნოემბერი, 14:00 სთ. - „ილია და ბანკი“
მომხსენებელი: რატი ამაღლობელი - პოეტი მამუკა ხაზარაძე - „თიბისი“ ბანკის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე.

In connection to Ilia Chavchavadze 180th anniversary, Tbilisi Classic Gymnasium is planning to organize an anniversary week.
The celebratory week will be opened with exhibition “The history connects us with Ilia”, which is related to the two-century of Tbilisi Classic Gymnasium, and exhibits, unique manuscripts and personal belongings of Ilia Chavchavadze (desk, chair) preserved in the school museum will presented.
Within the framework of the week, lecture / discussions connected with public activity of Ilia Chavchavadze will also be held, where people known to public, successful people working in different fields, politicians, men of letters and writers will speak.
The Schedule of celebratory week:
November 7, 18:00 - The opening of exhibition “The history connects us with Ilia”- “Two-century history of Tbilisi Classic Gymnasium” dedicated to the anniversary of Ilia.
On the same day, the community of school graduates will be established that will further take care of development and strengthening of school. Among them are distinguished school graduates, politicians, writers and others.
The schedule of meetings:
November 8, 15:00 - “Ilia and Bank”
Speaker: Rati Amaglobeli - poet Mamuka Khazaradze - Chairman of the Supervisory Board of “TBC Bank”.