დიდი ქართველი მწერლის, პოეტის, პუბლიცისტის, პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწის ილია ჭავჭავაძის დაბადებიდან 180 წლის იუბილესთან დაკავშირებით, თბილისის კლასიკურ გიმნაზიაში, სადაც დიდი ილია სწავლობდა, 20 ნოემბრის ჩათვლით გრანდიოზული ღონისძიებები გაიმართება. ღონისძიებების ფარგლებში, 7 ნოემბერს საფუძველი ჩაეყარა სკოლის კურსდამთავრებულთა საზოგადოების დაარსებას, რომელთა შორის არიან მწერლები, პოლიტიკოსები და ის წარმატებული ადამიანები, რომლებიც შემდგომში სკოლის განვითარებასა და გაძლიერებაზე იზრუნებენ.
ამავე დღეს, კლასიკურ გიმნაზიაში, გამოფენა „ჩვენ ილიასთან ისტორია გვაკავშირებს“ გაიხსნა, სადაც დამთვალიერებლებს ორსაუკუნოვანი ისტორიის გაცნობის შესაძლებლობა მიეცათ. გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო როგორც ილიას უნიკალური ფოტომასალა და ხელნაწერები, ასევე პირადი მოხმარების ნივთები, მერხი, სკამი და ა.შ. სკოლის მუზეუმში დაცული დიდი მოღვაწის ექსპონატები.
დღეიდან 20 ნოემბრის ჩათვლით, გიმნაზიაში შეხვედრების ციკლი „ილია - ჩვენი თანამედროვე“ დაიწყება, სადაც მწერლები, საზოგადოებისთვის ცნობილი სახეები, სხვადასხვა დარგში მოღვაწე წარმატებული ადამიანები, პოლიტიკოსები თუ ლიტერატორები კვირის განმავლობაში ლექცია/დისკუსიებს გამართავენ.
მწერლის შემოქმედების გაცოცხლებაში აქტიურ მონაწილეობას მიიღებენ ასევე მოსწავლეები, პედაგოგები და ის ადამიანები, ვისთვისაც კლასიკური გიმნაზიის კედლებში ილიას აღზრდა-განათლება, საამაყო და დასაფასებელია.

In regard with the 180th anniversary of a famous Georgian writer, poet, publicist, political and public figure Ilia Chavchavadze Tbilisi classical gymnasium where Ilia used to study, will host significant events till November 20. Within the events on November 7 it was decided to establish a society of gymnasium graduates. These are writers, politicians and successful people who will care for school development and strengthening in future.
On the same day the classical gymnasium hosted an exhibition “History connects us with Ilia” where the visitors were able to get acquainted with two-century history. Unique photo materials and manuscripts of Ilia were presented at the exhibition as well as his personal things, a desk, a chair and other items kept in the school museum.
From today up to November 20 the gymnasium will host a cycle of meetings “Ilia- our contemporary.” Authors, public figures, successful people from various sectors, politicians will deliver lectures and hold discussions during a week.
Schoolchildren, teachers and people who appreciate Ilia’s education in classical gymnasium will take active part in the planned activities.