ათასწლეულის გამოწვევების ფონდმა ინოვაციების კონკურსის გამარჯვებულები გამოავლინა. პირველი ადგილზე გიმნაზია AIA GESS-ის პროექტი "რობოტი ლაბორანტი" გავიდა. პროექტის ავტორი მოსწავლეები აშშ-ში NASA-ს კოსმოსურ ცენტრში გაემგზავრებიან და საგანმანათლებლო პროგრამაში მიიღებენ მონაწილეობას.
ღონისძიების ფარგლებში, მე-8 - მე-12 კლასის მოსწავლეებმა ბათუმის, ვანის, ხონის, თელავის, სოფელ პატარძეულის და თბილისის სკოლებიდან, სტუმრებისა და დამთვალიერებლების წინაშე, საკუთარი ინოვაციური გამოგონებები და პროექტები წარმოადგინეს.
მოსწავლეებსა და სტუმრებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ და აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა ელიზაბეთ რუდიმ მიმართეს.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის მიზანია, ახალგაზრდებში ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების შექმნის წახალისება. კონკურსი 2014 წლიდან ხორციელდება, რომელშიც მონაწილეობა მიღებული აქვს 280 გუნდს და 1000-მდე მოსწავლეს. კონკურსს ახორციელებს ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით, საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოსა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით.

Within the scope of the event, students from the 8th - 12th grades presented their innovative inventions and projects the participating guests and visitors in Batumi, Vani, Khoni, Telavi, village Patardzeuli and Tbilisi.
The Minister of Education and Science of Georgia – Mikheil Chkhenkeli, The Executive Director of Millennium Challenge Account - Magda Magradze and the US Ambassador to Georgia - Elizabeth Rudy addressed the students and guests during the event.
The Millennium Innovation Competition aims at encouraging innovations and new technologies in youth. Competition has been implemented since 2014, involving 280 teams and up to 1000 students. The Competition is being implemented by Millennium Challenge Fund with the financial support of the US Embassy in cooperation with the Georgian Innovations and Technologies Agency and the Ministry of Education and Science of Georgia.