საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლამ, ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენელთათვის, ქართული ენის დარგობრივი მიმართულებების სახელმძღვანელოები გამოსცა.
სახელმწიფო ენის სწავლების პროგრამის ფარგლებში მომზადებული სახელმძღვანელოები, ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლებს შესაძლებლობას მისცემს დაეუფლონ კონკრეტული პროფესიული მიმართულების ლექსიკას. ამასთან, ხელს შეუწყობს მათი პიროვნულ-მოქალაქეობრივი თვითშეგნების ამაღლებას და დაეხმარებათ, სრულფასოვნად ინტეგრირდნენ სამოქალაქო საზოგადოებაში.
ახალი სახელმძღვანელოები სკოლის ვებგვერდზე www.zspa.ge განთავსდება და ხელმისაწვდომი იქნება ნებისმიერი დაინტერესებული პირისათვის, ვისაც სურვილი აქვს შეისწავლოს ქართული ენა ან, კონკრეტული დარგის ფარგლებში ცოდნა გაიღრმავოს.
ჟვანიას სკოლა, ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენელთათვის ქართულის, როგორც მეორე ენის სწავლების პროგრამას, ენის ფლობის 3 დონის ფარგლებში ახორციელებს: A1 (ენის გასაღები), A2 (ენის საფუძველი) და B1( ზღვრული). 2017 - 2018 წლებში სკოლამ B1+ დონის დარგობრივი მიმართულების შემდეგი პროგრამები მოამზადა: სამართალმცოდნეობა, ინფრასტრუქტურა, მენეჯმენტი, ფინანსები და შესყიდვები, სამოქალაქო განათლება და A2+ დონის - დამხმარე კურსი პედაგოგთათვის.
პრეზენტაციას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი, მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე თევზაძე, ენის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი ალიბეგაშვილი, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები, სახელმძღვანელოებზე მომუშავე მეთოდისტები, ექსპერტები და ჟვანიას სკოლის პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.

Within the scope of the state language teaching program, the specially designed textbook will enable the representatives of ethnic minorities to master the Georgian language in relation to the specific vocational or professional aspect. Additionally, the textbook will greatly facilitate their full integration into the civil society, in conjunction with raising their personal self-confidence.
New textbooks will be posted on the following school website www.zspa.ge and will be available for any interested individual who wishes to study Georgian language or deepen their language skills within a specific field.
The Zhvania School of Administration carries out the course of teaching Georgian as a second language for national ethnic minorities within the range of three different levels: A1 (language key), A2 (language basis) and B1 (margin). During the years of 2017 to 2018, the school has prepared the following B1-level subject courses: Law, Infrastructure, Management, Finance, Procurement, and Civic Education.
Ketevan Natriashvili – the first deputy minister of Education and Science, together with Alexander Tevzadze, and the chairman of State Language Department – Giorgi Alibegashvili, attended the meeting with various representatives of experts and partner organizations.