საქართველოს განათლების და მეცნიერების სამინისტროს, UNICEF-ის და ესტონეთის მთავრობის ერთობლივი პროგრამის შუალედური შედეგების პრეზენტაცია გაიმართა. შეხვედრის მიზანი იყო ერთობლივი პროგრამის ფარგლებში, აქამდე განხორციელებული სამუშაოების შედეგების გაცნობა, შეფასება, მოსაზრებების გაზიარება და მომავალი სამოქმედო გეგმის განხილვა.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, საგანმანათლებლო რეფორმის განხორციელებისას, მნიშვნელოვანია ისეთი წარმატებული ქვეყნის გამოცდილების გაზიარება და დახმარება, როგორიც ესტონეთია.
2017 წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ, UNICEF-მა და ესტონეთის მთავრობამ, ერთობლივი სამწლიანი პროგრამა დაიწყეს, რომლის მიზანია საქართველოს თხუთმეტ სამოდელო სკოლაში მესამე თაობის ეროვნული სასწავლო გეგმის დანერგვის ხელშეწყობა და სახელმწიფო უნივერსიტეტებში მომავალი მასწავლებლების მომზადების საბაკალავრო-სამაგისტრო კურსების შექმნა. პროგრამის ფარგლებში, ქართველ სპეციალისტებს ტექნიკურ დახმარებას ესტონეთის განათლებისა და კვლევების სამინისტროს ფონდ „ინოვეს“ (INNOVE) ექსპერტები უწევენ.
თანამშრომლობის შედეგად: განათლების ხარისხის ეროვნული ცენტრის მიერ მომზადდა და 2018 წლის 3 იანვარს დამტკიცდა დარგობრივი მახასიათებლები; შესაბამისად, სახელმწიფო უნივერსიტეტებმა, პროგრამული აკრედიტაციის მისაღებად, განათლების ხარისხის მართვის ეროვნულ ცენტრში მასწავლებელთა მომზადების საბაკალავრო-სამაგისტრო პროგრამები წარადგინეს; დაწყებითი (1-6 კლასები) და საბაზო საფეხურებისთვის (7-9 კლასები), მესამე თაობის ეროვნული სასწავლო გეგმა დამტკიცდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გამართულ პრეზენტაციას მინისტრის მოადგილე, ალექსანდრე თევზაძე, საქართველოში ესტონეთის საელჩოს, სამინისტროს შესაბამისი დეპარტამენტების წარმომადგენლები და თბილისის პარტნიორი სკოლების დირექტორები და მასწავლებლები ესწრებოდნენ.

The presentation of the intermediate results of the trilateral joint program of the Ministry of Education and Science of Georgia, UNICEF and the Estonian Government was held. The purpose of the meeting was to get acquainted with the results of the joint program, evaluate, analyze and discuss the future Action Plan in regard to the program.
As mentioned during the meeting, when implementing an educational reform, it is important to share the experience and success of such successful countries like Estonia.
As mentioned at the meeting, when implementing the educational reform, it is important to share the experience and success of such a successful country as Estonia.
In 2017, the Ministry of Education and Science of Georgia, UNICEF and the Government of Estonia launched a joint three-year program aimed at facilitating the introduction of the third generation National Curriculum in Georgia and creation of bachelor’s and postgraduate (master’s) courses for future teachers in state universities. Within the scope of the program, Georgian specialists received technical assistance, provided by the experts of INNOVE fund of the Ministry of Education and Research of Estonia.
As a result of the co-operation: National Center for Education Quality Enhancement has prepared and approved subjective features on January 3, 2018; consequently, in order to obtain accreditation, Georgian state universities have presented Bachelor and Master teacher training programs to the National Center for Education Quality Enhancement; Primary grade (1-6), and basic grade (7-9), third generation national curriculum has been approved.
Deputy Minister of Education and Science - Alexander Tevzadze, and the representatives of the Estonian Embassy to Georgia attended the presentation held at the Ministry of Education and Science of Georgia.