საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ირინა აბულაძემ აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამდღიან რეგიონალურ კონფერენციას უმასპინძლა, რომლის მიზანსაც პარტნიორ ქვეყნებს შორის, სამუშაოზე დაფუძნებული/დუალური განათლების საკითხებზე გამოცდილების გაზიარება წარმოადგენდა. კონფერენცია განათლების ევროპული ფონდის (ETF) ორგანიზებით გაიმართა და მასში მონაწილეობა 6 ქვეყნის (უკრაინა, ბელარუსია, აზერბაიჯანი, სომხეთი, მოლოდვა, ყაზახეთი) 50-მდე დელეგატმა მიიღო.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ირინა აბულაძემ ღონისძიების ფარგლებში კონფერენციის მონაწილეებს სამინისტროს ახალი ხედვა და სამუშაოზე დაფუძნებული/დუალური განათლების მიმართულებით მიღწეული შედეგები გააცნო. ყურადღება გაამახვილა განათლების ყველა საფეხურს შორის უწყვეტი კავშირის მნიშვნელობაზე და აღნიშნა, რომ პროფესიული განათლება სისტემის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოდგენს.
სამინისტროს მიერ, პროფესიული განათლების რეფორმის ძირითად ასპექტებად განსაზღვრულია: პროფესიული სასწავლებლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა, ზრდასრულთა განათლების სისტემის განვითარება, სამუშაოზე დაფუძნებული /დუალური განათლების მასშტაბის ზრდა, რაც საბოლოო ჯამში მოსახლეობის დასაქმების მაჩვენებლის ზრდას უკავშირდება.
კონფერენციის მსვლელობისას, თითოელი ქვეყნის მხრიდან, გაკეთდა პრეზენტაციები, რომელიც სამუშაოზე დაფუძნებული/დუალური განათლების კუთხით განხორცილებულ პარტნიორი ქვეყნების გამოცდილების, მიღწეული შედეგებისა და პროგრესის გაზიარებას ისახავდა მიზნად. განისაზღვრა ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის სამომავლო გეგმები.

The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Irina Abuladze hosted the Eastern Partnership Three-day Regional Conference, which aimed to share experience in working-on / dual education issues among partner countries. The conference was organized by the European Foundation for Educational Cooperation (ETF) and was attended by 50 delegates from 6 countries (Ukraine, Belarus, Azerbaijan, Armenia, Moldova, and Kazakhstan).
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Irina Abuladze introduced the new vision of the Ministry and the results of the work based on the work / dual education. She stressed the importance of continuous communication between all stages of education and noted that vocational education is one of the priority directions of the Ministry.
The main aspects of the Vocational Education Reform are: Ministry of Education, Development of Adult Education System, Increased Employment Based / Dual Education Education, which is ultimately linked to the increase in the employment rate of the population.