განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ბატიაშვილმა და იტალიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, ანტონიო ენრიკო ბარტოლიმ ახალი პროგრამა - „იტალიური, როგორც მეორე ენა“ წარადგინეს.
2018-2019 სასწავლო წლიდან, სურვილის შემთხვევაში, მოსწავლეები იტალიურს, როგორც მეორე უცხოურ ენას, ისწავლიან. მათ ამის შესაძლებლობა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და იტალიის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს შორის ზოგადი განათლების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმების მემორანდუმის საფუძველზე მიეცათ.
მემორანდუმის თანახმად, მხარეები ხელს უწყობენ ერთობლივი პროექტებისა და ინიციატივების განხორციელებას იმ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან იტალიური ენის სწავლებით და სწავლების იტალიურ ენაზე წარმართვით.
იტალიის საელჩოს ძალისხმევით და სამინისტროს მხარდაჭერით, შეიქმნა იტალიურის, როგორც მეორე ენის სტანდარტი/პროგრამა და შესაბამისად, უკვე დაიწყო იტალიური ენის სწავლება თბილისის 20 სკოლაში, მათ შორის, 13 - საჯარო და 7 კერძო სკოლაში. იტალიის მხარემ ეს სკოლები უზრუნველყო სახელმძღვანელოებით, იტალიური მხარის ძალისხმევით გადამზადდნენ პედაგოგები და დამატებითი თანხები გამოიყო მათი სახელფასო ფონდისთვის.
მინისტრმა ისაუბრა ევროპული ენების სწავლების გაძლიერების მნიშვნელობასა და იტალიის რესპუბლიკასთან მჭიდრო თანამშრომლობის სამომავლო პერსპექტივებზე. მისი თქმით, ენების შესწავლა არა მხოლოდ საკომუნიკაციო კომპეტენციების შეძენაა, არამედ ეს უზრუნველყოფს ქვეყნის კულტურისა და ცივილიზაციის გაცნობას, ხალხთა დამეგობრებას და ურთიერთობების განვითარებას.
ბატონმა ელჩმა ხაზი გაუსვა ურთიერთთანამშრომლობას და კერძოდ, იტალიური ენის პოპულარიზაციისაკენ გადადგმული ნაბიჯების მნიშვნელობას და მადლიერება გამოხატა ყველა იმ ადამიანის მიმართ, ვინც ხელს უწყობს იტალიური ენის დამკვიდრებას ქართულ საგანმანათლებლო სივრცეში.

From 2018-2019 academic year, students will have the opportunity to learn Italian as a second foreign language if they wish so. The capability was made possible by merits of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, together withthe Ministry of Foreign Affairs of the Italian Republic, based on the signed Memorandum of Understanding in the field of general education.
According to the Memorandum, the Parties encourage joint projects and initiatives in the field of general education, who are interested in learning the Italian language and continuing their studies in Italian.
With the efforts of the Italian Embassy and with the strong support of the Ministry, the Italian standard was established as a second language program and therefore the process has already begun at 20 schools across Georgia, including 13 public and 7 private schools. The Italian side provided these schools with the necessary textbooks, in conjunction with training the teachers and allocation the additional salary amounts to the general education annual budget.
The Minister spoke about the importance of strengthening the teaching of European languages and the future prospects of close cooperation with the Italian Republic. According to him, the study of languages is not only the acquisition of communication competences, but it also provides the acquaintance of the culture and civilization of a certain country, as well as the friendship of the local people and the further development of relations.
The Ambassador emphasized the importance of cooperation and the importance of the steps taken to popularize the Italian language and express appreciation for all those who promote Italian language in Georgian educational space.