17 ოქტომბერს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში (მის: სანაპიროს 4), კლასიკური მუსიკის ცენტრის მერ ინიცირეული პროექტის - „კლასიკური მუსიკის კონცერტები ალტერნატიულ სივრცეში“ პრეზენტაცია გაიმართა. ღონისძიებას საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე, „კლასიკური მუსიკის ცენტრის“ სამხატვრო ხელმძღვანელი ელისო ვირსალაძე და ამავე ცენტრის პროგრამების მენეჯერი მაია კოკოჩაშვილი უძღვებოდნენ.
პროექტი მიზნად ისახავს ალტერნატიულ სივრცეებში - მუზეუმების, ბიბლიოთეკების, გალარეების და სხვა ალტერნატიულ დარბაზებში კლასიკური მუსიკის კონცერტების ჩატარებას, რაც ხელს შეუწყობს მის პოპულარიზაციას, მსმენელის რაოდენობის გაზრდასა და ახალგაზრდების დაინტერესებას კლასიკური მუსიკის ჟანრით.
კონცერტების პირველი ციკლი 18-24 დეკემბერს ჩატარდება და მასში მონაწილეობას მიიღებენ მსოფლიოში აღიარებული მუსიკოსები. პროექტის ფარგლებში, სულ ოთხი კონცერტი გაიმართება. საკონცერტო სივრცედ, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი შეირჩა.
18 დეკემბერს ცნობილი ამერიკელი მეცო-სოპრანო ტიფანი აბბანი, თბილისის გოგონათა გუნდის მონაწილეობით, კონცერტების ციკლს ე.წ. საშობაო მუსიკალური პროგრამით გახსნის;
20 დეკემბერს - ტრიო „გაონი“ მიუნჰენიდან კამერული მუსიკის კონცერტს გამართავს;
22 დეკემბერს კი, საფორტეპიანო მუსიკის კონცერტი ჩატარდება, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებს ამერიკელი პიანისტი ენდრიუ ტაისონი. ენდრიუ ტაისონი არაერთი საერთაშორისო მუსიკალური ჯილდოსა და კონკურსის ლაურეატია, მათ შორის 2015 წელს ის გეზა ანდას სახელობის (შვეიცარია) პიანისტთა საერთაშორისო კონკურსის გამარჯვებული გახდა.
პროექტი „კლასიკური მუსიკის კონცერტები ალტერნატიულ სივრცეში“ საქართველოს დამოუკიდებლობის 100 წლისთავს ეძღვნება. შესაბამისად, სიმბოლურად, კონცერტების ციკლის ბოლო ღონისძიება, 24 დეკემბერს, სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმის ოკუპაციის საგამოფენო დარბაზში ჩატარდება და მასში მონაწილეობას მიიღებენ ახალგაზრდა ქართველი მევიოლინე, ვენიავსკის სახელობის (ვარშავა) მევიოლინეთა საერთაშორისო კონკურსის გამარჯვებული ვერიკო ჭუმბურიძე და თბილისის სახელმწიფო კამერული ორკესტრი „საქართველოს სინფონიეტა“ .
პროექტი ხორციელდება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერითა და საქართველოს ეროვნული მუზეუმის პარტნიორობით.

On October 17, At the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia (4 Sanapiro street), the presentation of the Classical Music Center - "Concerts of Classical Music in the Alternative Area" was held. First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Mikheil Giorgadze, Artistic Director of "Classical Music Center" - Eliso Virsaladze and the center Program Manager - Maia Kokochashvili attended the presentation.
The project aims to promote the performance of classical music concerts in alternative spaces - museums, libraries, any other indoor halls that will aid to its popularization, increase the number of listeners and trigger the young people's interest in the genre of classical music.
The first cycle of concerts will be held on December 18-24 and will be attended by world-renowned musicians. Within the project scope, there will be four concerts conducted. Simon Janashia Museum of Georgian National Museum was selected as the concert area.
On December 18th, the famous American mezzo-soprano – Tiffany Abbani with the participation of Tbilisi girls' team will open the concert with a special Christmas music program;
December 20 - Trio "Gaoni" to hold concert music from Munich;
On December 22, a concert of piano music will be held, featuring American pianist - Andrew Tyson. Andrew Tyson is the winner of many international music awards and competitions, including the winner of the International Competition of the Picasso (Switzerland) in 2015.
The project "Classical Music Concerts in the Alternative Area" is dedicated to the 100th anniversary of Georgia's Independence.
The project is implemented with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia in collaboration with the Georgian National Museum.