განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ბატიაშვილმა მსოფლიოს ჩემპიონატიდან დაბრუნებულ მოჭიდავეებს უმასპინძლა. სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს თავისუფალი და ბერძნულ-რომაული სტილით მოჭიდავეთა ნაკრებები, მწვრთნელები და ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტი გეგა გეგეშიძე. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე და მოადგილე შალვა გოგოლაძე. მოჭიდავეებს წარმატება მიულოცა პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარემ მიხეილ ყაველაშვილმა.
მიხეილ ბატიაშვილი: „მიხარია თქვენთან შეხვედრა და გულწრფელად აღფრთოვანებული ვარ თქვენი შრომისმოყვარეობით და იმ წარმატებით, რომელიც მსოფლიოს ჩემპიონატზე მოიპოვეთ. მსოფლიოს პირველობა უდავოდ ნათელი მაგალითია თქვენი პროფესიონალიზმის. ამასთან, ეს წარმატება გახლავთ სამინისტროს და ჭიდაობის ფედერაციის ერთობლივი, მიზანმიმართული მუშაობის და უპირველესად მწვრთნელთა გუნდის მიერ დაგეგმილი და განხორციელებული მაღალპროფესიული საქმიანობის. განსაკუთრებით სასიხარულოა ოქროს მედალი, რომელიც ჩვენმა გენო პეტრიაშვილმა მოიპოვა და ზედიზედ მეორედ გახდა მსოფლიოს უძლიერესი მოჭიდავე. გენომ გაიმარჯვა ყველაზე პრესტიჟულ მძიმე წონაში, სადაც გამარჯვება კიდევ უფრო რთული და საპასუხისმგებლოა - განსაკუთრებით რთული კი ტიტულის დაცვა და შენარჩუნება. მთლიანობაში, მსოფლიოს ჩემპიონატზე 6 მედლის მოპოვება მართლაც დიდი გამარჯვებაა.
საქართველოში ჭიდაობა ყოველთვის იყო და იქნება ქართული სპორტის ერთ-ერთი წამყვანი სახეობა. მოჭიდავეები მუდმივად გვანებივრებდით გამარჯვებებით საერთაშორისო სარბიელზე და მიხარია, რომ ეს სასიამოვნო ტრადიცია გრძელდება. თქვენ ხართ ის სპორტსმენები, რომლებმაც უახლოეს დროში ჩვენს ქვეყანას არაერთი დიდი გამარჯვება უნდა აჩუქონ“.
20-28 ოქტომბერს, უნგრეთის დედაქალაქმა ბუდაპეშტმა უმასპინძლა მოჭიდავეთა მსოფლიოს პირველობას, სადაც საქართველოს ორივე სტილით მოჭიდავეთა ნაკრემა იასპარეზა და ჯამში 6 მედალი მოიპოვა - 1 ოქრო, 1 ვერცხლი და 4 ბრინჯაო.
თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა ნაკრების ანგარიშზე 1 ოქრო, 1 ვერცხლი და 2 ბრინჯაოა, ხოლო ბერძნულ-რომაული სტილით მოჭიდავეთა ნაკრები ამჯერად მხოლოდ 2 ბრინჯოს მედალს დასჯერდა. ბუდაპეშტში საუკეთესო იყო თავისუფალი სტილით მოჭიდავე გენო პეტრიაშვილი. ქართველმა მძიმეწონოსანმა პირველობა არავის დაუთმო და მსოფლიოს ჩემპიონი ზედიზედ მეორედ გახდა. თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა ნაკრები გუნდურ ჩათვლაში 105 ქულით მესამე ადგილზე გავიდა.

Mikheil Batiashvili, Minister of Education, Science, Culture and Sport hosted the wrestlers from the World Championship. The meeting at the Ministry was attended by Georgian free and Greek-Roman wrestling federation officials, coaches and various stakeholders. The meeting was also attended by First Deputies - Mikheil Giorgadze and Shalva Gogoladze. The wrestlers were greeted and congratulated by Mikheil Kavelashvili - the Chairman of the Sports and Youth Affairs Committee of Georgian Parliament.
Mikheil Batiashvili: "I am glad to meet you and I am immensely delighted with your beligerent hard work and the success that you have achieved at the World Championship. The world's championship is undoubtedly a clear example and demonstration of your professionalism. In addition, this success is the joint and purposeful work of the Ministry and the Wrestling Federation and by the immense work the coaches have put in anticipation of the Championship. It is especially heartwarming that our Geno Petriashvili has won the gold medal and that he naturally became the second-best wrestler in the world. Geno has won the most prestigious heavy weight titles. Needless to say, it is very difficult to protect and maintain this title. Overall, winning six medals at the World Championship is a great achievement!
Wrestling has always been a part of Georgia and our cultural identity. Our constant achievements at the international stage is a pleasant continuation of our ancient tradition. You are the sportsmen who have given our country a lot of victories in the past, I and am sure you will continue to do so in the coming future”.
On 20-28 October, in Hungarian capital of Budapest, the world champion of wrestlers was hosted, where both wrestlers of Georgia competed and gained 6 medals - 1 gold, 1 silver and 4 bronze medals.
1 gold, 1 silver and 2 bronze medals are accounted for the free-style and the Greek-Roman wrestling teams. Geno Petriashvili was awarded with the title of the best freestyle wrestler in Budapest. The Georgian heavyweight champion did not bow to anyone and became the best wrestler for the second. The Free-style wrestling team took the third place with 105 points in the team count.