კასპის მუნიციპალიტეტში მიმდინარე საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობას დღეს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნათია ზედგინიძე გაეცნო.
ქალაქ კასპში 200 სტუდენტზე გათვლილი კოლეჯის მშენებლობა მიმდინარე წელს დასრულდება და რეგიონში პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდას შეუწყობს ხელს.
თანამედროვე სტანდარტების კოლეჯში რეგიონისთვის პრიორიტეტული სოფლის მეურნეობის მიმართულებისა და მასთან დაკავშირებული დარგების - ვეტერინარიის, მექანიზაციისა და მებაღეობა-მეხილეობის სპეციალისტები მომზადდება. კოლეჯში ასევე მომზადდებიან ელექტრო შედუღების, ხარატის, მაღალი ძაბვის ელექტროობის, ელექტროსამონტაჟო სამუშაოების, ამწის ოპერატორ-მემანქანის სპეციალისტები. სასწავლებელი ორიენტირებული იქნება ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებაზე.
მიმდინარე წელს დასრულდება კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხოვლეს საჯარო სკოლის ახალი სასწავლო კორპუსის მშენებლობაც, შენობა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი იქნება და უახლესი ტექნიკით აღიჭურვება. სკოლაში იქნება რესურსოთახი, ექიმის კაბინეტი, ხელოვნების ოთახი, სასადილო, ბიბლიოთეკა და კომპიუტერული კლასები. სკოლაში ასევე იფუნქციონირებს ქიმიის, ფიზიკისა და ბიოლოგიის ლაბორატორიები. სკოლის ტერიტორიაზე აშენდება სპროტული დარბაზი.
ობიექტური მიზეზების გამო სკოლის მშენებლობა გარკვეული პერიოდით შეფერხდა, მაგრამ უახლოეს მომავალში განახლდება. ამის შესახებ სკოლის პედაგოგებსა და მოსახლეობასთან შეხვედრისას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, ნათია ზედგინიძემ განაცხადა.

Construction of college intended for 200 students in Kaspi will be completed this year and will facilitate access to various vocational fields in the region.
Veterinary, mechanization and gardening specialists will be provided by the school as well as other related fields important for the region’s development. The college will also provide vocational courses in the following disciplines: electric welding, high voltage electricity, electrical installation, camera operations and etc. The college will be focused on the use of new technologies and modern appliances.
Construction of new educational buildings in the village of Khovlesi, Kaspi Municipality will be completed this year, the building will be in full compliance with the modern standards and will be equipped with the latest technologies. Additionally, the school will have a resource center, a doctor's office, an art room, a dining room, a library and a computer class. The school will also operate a laboratory chemistry, physics and biology laboratories. The spacious hall will also be constructed on the territory of the school.
For objective reasons, the construction of the school has been delayed for some time but will be resumed in the near future. Minister of Education, Science, Culture and Sport Natia Zedginidze mentioned at the meeting with school teachers and population.