განათლების, მეცნიერების კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, ირინა აბულაძე, პროფესიული კოლეჯის „სპექტრი“ წარმომადგენლებს შეხვდა და კოლეჯის რამდენიმე კურსდამთავრებულს „პირსონის“ საერთაშორისო სერთიფიკატი გადასცა. მსოფლიოს 150 ქვეყანაში აღიარებული სერთიფიკატის მფლობელები, „პირსონის“ სასწავლო პროგრამის ფარგლებში, ჰაერის კონდიცირების პროფესიას დაეუფლნენ. ავტორიზებული საერთაშორისო პროგრამები კოლეჯის ორმოცდაათამდე კურსდამთავრებულმა სხვადასხვა პროფესიაში გაიარა, ყველა მათგანი Pearson-ის სერთიფიკატს ეტაპობრივად მიიღებს.
კოლეჯს წარმატებით აქვს გავლილი ბრიტანული საერთაშორისო საგანმანათლებლო ორგანიზაციის BTEC ავტორიზაცია და ახორციელებს სწავლებას Pearson-ის საერთაშორისო აღიარების 4 პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე - შედუღება, ელექტროობა, ჰაერის კონდიცირება და წყალმომარაგება/წყალარინების სიტემების ექსპლუატაცია.
პროფესიული სასწავლებელი სხვა არაერთ საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროექტშია ჩართული: ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროსთან თანამშრომლობით, კოლეჯში რამდენიმე პროგრამაა დანერგილი, მათ შორის ინკლუზიური სწავლების მიმართულებით, „გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების“ (GIZ) აქტიური მხარდაჭერითა და კომპანიების „კაპაროლი“, „კნაუფი“ და „ჰაიდელბერგცემენტი“ ჩართულობით, სპექტრში ერთობლივი პროგრამები, სტანდარტები და სილაბუსები შემუშავდა ინჟინერიის მიმართულების 5 პროგრამაზე, განხორციელედა პროფესიული განათლების პედაგოგების გადამზადება, დაინერგა თანამედროვე ტექნოლოგიები, გარემონტდა და აღიჭურვა სასწავლო ლაბორატორიები, შეიქმნა სახელმძღვანელოები ელექტრიკოსის, შემდუღებლის, თაბაშირმუყაოს, მებათქაშის და მღებავის პროგრამებისთვის.
კოლეჯს მინიჭებული აქვს ხარისხის მართვის ევროპული ფონდის EFQM „გზა სრულყოფილებისაკენ“ მოდელის სერთიფიკატი.

Deputy Minister of Education, Science Culture and Sport - Irina Abuladze, along with various representatives of vocational college – Spektri, held a meeting with the several graduates of the college "Pearson International Certificate”. Certified owners recognized in 150 countries around the world, Pearson's training program graduates, have mastered the air conditioning industry. Approximately fifty graduates from the college have gone through various vocational programs, and all of them will receive the Pearson Certificate.
The College has successfully undertaken the British International Educational Organization - BTEC authorization and conducts the training of Pearson International Recognition for vocational education programs such as: welding, electric power, air conditioning and water supply / sewerage systems exploitation.
There are many other vocational programs scheduled to be implemented, with the help of the international partners such as: Norwegian Ministry of Education and Research, German International Cooperation Society (GIZ), "Caparol", "Knauf" and "Heidelberg". Additionally, The College has certified the EFQM European Way of Quality Management "Way to Perfection" model certificate.