განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში (მის. სანაპიროს 4) საერთაშორისო დოკუმენტურ კინოფესტივალთან - CinéDOC-Tbilisi დაკავშირებით პრესკონფერენცია გაიმართა.
ღონისძიებას კინოფესტივალის ორგანიზატორები და მხარდამჭერი ორგანიზაციების წამომადგენლები უძღვებოდნენ.
საერთაშორისო დოკუმენტური კინოფესტივალი CinéDOC-Tbilisi 8-დან 13 მაისის ჩათვლით წელს მეშვიდედ გაიმართება. ფესტივალს კინოთეატრი „ამირანი“ და საქართველოს ეროვნული არქივის კინოთეატრი უმასპინძლებს. CinéDOC-Tbilisi 8 მაისს, 20:00 საათზე, სანდენსის კინოფესტივალის გამარჯვებული ფილმით „თაფლის მიწა“ გაიხსნება.
„დააკავშირე ფიქრები“ – ამ სლოგანით ფესტივალი კიდევ უფრო უახლოვდება მაყურებელს და თემატურად დაყოფილ სექციებს სთავაზობს: რეჟისორი ფოკუსში (ფრანგი კინორეჟისორი ნიკოლა ფილიბერი), უპირობო სიყვარული, რწმენის მიღმა, წითელი სული, ჩვენ და ჩვენი პლანეტა, ადგილი, რომელსაც ვუწოდებთ სახლს, ოჯახური პორტრეტები, კონფლიქტის შემდეგ, მარად ახალგაზრდა, ცვალებადი ქალაქები, ჩემთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი, ადაპტაცია.
წლევანდელი ფესტივალის „სტუმარი ქვეყანა“ უნგრეთია, რომელიც გამორჩეული, უახლესი, კრეატიული დოკუმენტური ფილმებით იქნება წარმოდგენილი.
ექვსდღიანი ფესტივალის ფარგლებში 50-ზე მეტი დოკუმენტური ფილმის ჩვენება გაიმართება. ფილმების ჩვენებების შემდეგ მაყურებელს რეჟისორები, პროდუსერები, პროტაგონისტები შეხვდებიან და კითხვა-პასუხის რეჟიმში დისკუსიას გამართავენ. დაგეგმილია მასტერკლასები და ტრენინგებიც.
CinéDOC-Tbilisi 13 მაისს საკონკურსო სექციაში წარმოდგენილი ფილმებიდან გამარჯვებულების გამოვლენის და დაჯილდოების ცერემონიით დაიხურება.
წელს ჟიურის წევრები არიან:
საერთაშორისო კონკურსში: ონდრეი კამენიცკი – ადამიანთა უფლებების საერთაშორისო კინოფესტივალის, One World-ის დირექტორი (ჩეხეთი), მარიამ ჭაჭია - ქართველი კინორეჟისორი (საქართველო), კენან ალიევი - Current Time TV-ს მთავარი რედაქტორი.
Focus Caucasus: პეტრა სელისკარი - პროდიუსერი და კინორეჟისორი (სლოვენია), ჩილა კატო - პროგრამის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი Astra Film Festival (რუმინეთი), ტუე სტინ მულერი - ცნობილი კინოკრიტიკოსი.
საპატიო სტუმრები:
თბილისში ფესტივალის დასრულების შემდეგ მუშაობა გაგრძელდება საქართველოსა და კავკასიის სხვა რეგიონებშიც, კერძოდ, დაგეგმილია 120 კინოჩვენება.
ფესტივალის პარტნიორები არიან: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრი, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტო, ქალაქ თბილისის მერია, ფონდი „ღია საზოგადოება საქართველო“. ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდი, Doc Lounge შვედეთი, საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტი, უნგრეთის საელჩო თბილისში, მულტიმედია განათლების ცენტრი, კავკასიური სახლი, „ღვინის ბაღი“ მარჯანიშვილზე, სასტუმრო „იბისი“, „ვიზეარი“, საქართველოს ეროვნული არქივი, საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი.
CinéDOC-Tbilisi პირველი საერთაშორისო დოკუმენტური კინოფესტივალია სამხრეთ კავკასიაში, რომლის მიზანიც 2013 წლიდან კრეატიული დოკუმენტური კინოს პოპულარიზაციაა.
ფესტივალზე დასასწრები ბილეთების შეძენა შესაძლებელი იქნება როგორც ონლაინ (www.biletebi.ge), ისე კინოთეატრ ამირანსა და საქართველოს ეროვნული არქივის კინოთეატრში.

The event was led by the festival organizers and the supporting organizations and stakeholders.
From 8 to 13 May Tbilisi will welcome the 7h edition of the CinéDOC-Tbilisi – international documentary film festival!! This year Cinema Amirani and the Cinema of the National Archives of Georgia /Archive Cinema will host the festival screenings.
On May 8, at 20:00 o’clock, we will open the festival with “Honeyland”, a film that has won three awards at this year’s Sundance Film Festival, including the prestigious World Cinema Documentary Grand Jury Prize.
Connecting Thoughts – our motto for this year enables us to get closer to the audience by presenting the selected films according to different topics: Filmmaker in Focus (Nicolas Philibert), Unconditional Love, Beyond Faith, Red Soul, Our Planet and Us, A Place We Call Home, Family Portraits, Aftermath of Conflict, Eternally Young, Changing cities, All That Matters To Me and Adaptation.
This year Hungary will be presented as “Guest Country”, with a delegation from Hungary visiting Tbilisi and presenting five creative documentaries from this country. For the first time this year a “New Talents Caucasus” presentation will take place and the “Civil Pitch” will connect again non-governmental organizations and documentary filmmakers.
A premiere of famed director Dziga Vertov’s newly discovered century-old film, a Sundance-winning work from North Macedonia and focus on filmmakers from Hungary will make this year’s CineDOC-Tbilisi International Documentary Film Festival a major cinema celebration in the capital starting next week.
As per usual, there is a specific section dedicated to films for and about children – CinéDOC-Young. Last but not least, the Erotic DOX section makes its appearance in the program again, this time with a slight focus on the female erotic experience… The festival will screen more than 50 documentaries from Georgia and from all over the world. The film screenings are followed by Q&A sessions with the invited filmmakers and master classes with renowned film professionals.
CinéDOC-Tbilisi 2019 will welcome many international guests including such guests as: French filmmaker Nicolas Philibert, Russian filmmaker Vitaly Mansky, the cinematographers of “Honeyland” Fejmi Daut and Samir Ljuma, the protagonists of the films “Disappearance of My Mother” and “The Principal Wife”, Nikolai Izvolov who discovered Dziga Vertov's missing masterpiece.
Festival Partners: Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Georgian National Film Center, Swiss Agency for Development and Cooperation, Tbilisi City Hall, Open Society Georgia Foundation, Doc Lounge Sweden, French Institute of Georgia, Hungarian Embassy in Tbilisi, Multimedia Education Center, Caucasian House, "Wine Garden" Maranashvili, Ibis Hotel, WizzAir, Georgian National Archive, Georgian Public Broadcaster.
CinéDOC-Tbilisi is the first international documentary film festival in the South Caucasus aimed at promoting creative documentary films since 2013.