განათლების კომპლექსური რეფორმის ფარგლებში, სასკოლო სახელმძღვანელოების ხარისხის გაუმჯობესებას ერთ-ერთი უმთავრესი როლი ენიჭება. ამ მიზნით განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო გრიფირების პროცესს განახლებული კონცეფციით განახორციელებს. შედეგად, მოსწავლეები შინაარსობრივად და ტექნიკური პარამეტრებით გაუმჯობესებულ სახელმძღვანელოებს მიიღებენ. წიგნები შესაბამისობაში იქნება „ახალი სკოლის მოდელთან“, რაც გულისხმობს მოსწავლეებში კრიტიკული და შემოქმედებითი აზროვნების განვითარებას, სწრაფად ცვალებად გარემოში ადაპტირებასა და წიგნიერებაზე ორიენტირებას.
გრიფირების მთავარ სიახლეს სამინისტროსა და დაინტერესებულ პირებს, გამომცემლებს შორის, გრიფირების საწყისი ეტაპიდან ინტენსიური თანამშრომლობა და კონსულტირება წარმოადგენს. ამ მიზნით გამომცემლებს დამატებით საშუალება მიეცემათ გრიფირების გამოცხადებიდან ერთი თვის ვადაში წარმოადგინონ სახელმძღვანელოს სტრუქტურა და ერთი საჩვენებელი თავი და მიიღონ ინფორმაცია იმის შესახებ, რამდენად სწორი გზით მიდიან სახელმძღვანელოს შედგენისას, რა უნდა გაითვალისწინონ და გამოასწორონ.
გასულ წლებთან შედარებით, მე-7 კლასის სახელმძღვანელოები მეთოდიკური თვალსაზრისით უფრო მეტადაა გაუმჯობესებული - განახლებული საგნობრივი სტანდარტებიდან გამომდინარე, გაჩნდა საკვანძო/სააზროვნო შეკითხვები, კომპლექსური დავალებები. თუმცა, სახელმძღვანელოების ანალიზმა აჩვენა, რომ სუსტ წერტილად რჩება მასწავლებლის წიგნი, რომელიც ძირითად შემთხვევაში ზოგადი დებულებებისა და თეორიების ნაკრებია. ამიტომ წელს დავამატეთ კონკრეტული ფორმები მასწავლებლის წიგნისთვის. ამ ფორმებში ნაჩვენებია მასწავლებლის წიგნის აგების სტრუქტურა საგნების მიხედვით: როგორ გაიშალოს და დამუშავდეს კონკრეტული თემა ამ თემის შესაბამისი (და არა ზოგადი ხასიათის) ინსტრუქციებით, საკვანძო შეკითხვებით, აქტივობებით, კომპლექსური დავალებებით, რესურსების დაკონკრეტებით და ა.შ.
სახელმძღვანელოების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით შინაარსობრივი და ტექნიკური რეცენზირება განხორციელდება ორ ეტაპად - ძირითადი შეფასება და სახელმძღვანელოს დახვეწა-გაუმჯობესება; მეორე ეტაპზე გადასული სახელმძღვანელოების ავტორებსა და რეცენზენტებს შორის მოიხსნება ანონიმურობის საკითხი და მოხდება ინტენსიური თანამშრომლობა სახელმძღვანელოების დასახვეწად. ტექნიკური რეცენზირება შეეხება მხოლოდ მათ ვინც გადალახავს შინაარსობრივი რეცენზირების პირველ ეტაპს (ძირითად რეცენზირებას).
კვლავ ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით ავტორებისთვის გამკაცრდა ხარისხზე მოთხოვნა - ბარიერი 79%-დან გაიზარდა 90%-მდე. თუმცა, მათი მხარდაჭერისთვის გაორმაგდა საბაზისო და ელექტრონული რესურსისთვის გასაცემი ერთჯერადი ჰონორარები; ასევე, გაიზარდა მოსწავლის წიგნის ნაბეჭდი ეგზემპლარისთვის გასაცემი ჰონორარი.
სახელმძღვანელოს კიდევ უფრო მაღალი სტანდარტის მისაღწევად, შეიცვალა ხარისხისა და ფასის პროპორცია - 90/10 %-ის ნაცვლად ხარისხს ექნება 95% წილი, ხოლო ფასს - 5 %.
სახელმძღვანელოების ხარისხის გაზრდის მიზნით, ასევე გაიზარდა სახელმძღვანელოს შექმნის, რეცენზირების, შინაარსობრივი დახვეწა-გაუმჯობესების ვადები:
2019 წელს გრიფირება შეეხება შემდეგ სახელმძღვანელოებს:
• VIII კლასის ყველა სახელმძღვანელო (სულ 17 საგანი);
• დაწყებითი საფეხურისა და VII კლასის ზოგიერთ სახელმძღვანელო: დაწყებითი, VI-VI კლასები - ქართული, როგორც მეორე ენა და ფრანგული ენა; VII კლასი - ფიზიკური აღზრდა და სპორტი, ფრანგული ენა, რუსული ენა.

Improving the quality of school textbooks is one of the key significant aspects within a comprehensive education reform. To this end, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport will carry out the process of grading with an updated concept. As a result, students will receive improved textbooks with newer and richer content. The books will be in line with the "New School Model", which involves developing critical and creative thinking amongst students, adapting to a rapidly changing environment and focusing on literacy and modern challenges.
The main novelty in the process is the intensive collaboration and consulting between the ministry and the involved stakeholders, publishers, from the very initial stage. Subsequently, publishers will be given the opportunity to present a textbook structure and a sample chapter within one month of the release of the listing. Additionally, the publishers will receive the information on how to develop the guidelines, what they should consider and correct down the line.
Compared to the previous years, textbooks for the 7th grade have been more methodically improved - with updated subject standards, key questions / reasoning, complex assignments emerging as a result. However, after conducting an analysis of the textbooks, it appeared that the teacher's guideline, steal remains of inferior quality, generally appearing as a set of general terms and theories. Thus, it’s been decided to revise the teacher’s guideline this year. Teacher’s guideline will be fully restructured and broken down to specific topics, with specific key questions, activities, complex assignments, resource references and so forth.
In order to improve the quality of the textbooks, the content will be reviewed in two stages - basic assessment and textbook refinement and improvement; the authors and reviewers of the second-hand textbooks will be removed from anonymity and will be subjected to extensive cooperation in order to improve the quality of the books. Technical peer review applies only to those who pass the first stage of content peer review (basic peer review).
Again, in order to improve the overall quality, the demands and requirements for authors have been tightened - the threshold has increased from 79% to 90%. To achieve an even higher standard, the proportion of quality and price has changed - instead of 90/10%, quality will have a 95% share with a respective price of 5%.
Furthermore, the timeframes for textbook creation, review, content refinement and improvement have also been increased:
The 2019 textbooks will address the following guidelines:
• All Grade VIII textbooks (17 subjects in total);
• Some Textbooks for Elementary and VII Grade: Grades VI-VII - Georgian as a Second Language and French; Class VII - Physical Education and Sport, French, Russian.