საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა საქართველოს რესპუბლიკის პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას სახელობის პრემიის მოსაპოვებლად კონკურსი გამოაცხადა. კონკურსის მიზანია ქართველოლოგიის პოპულარიზაცია და საზღვარგარეთ მოღვაწე უცხოეთის მოქალაქე მეცნიერთა წახალისება ქართველოლოგიის დარგში მნიშვნელოვანი მიღწევებისათვის.
პრემია გაიცემა ქართველოლოგიის დარგში, რომელიც მოიცავს ჰუმანიტარული მიმართულების კვლევებს საქართველოს შესახებ: ენებს/ენათმეცნიერებას, ლიტერატურათმცოდნეობას, ისტორიას, არქეოლოგიას, ეთნოგრაფიას/ეთნოლოგიას, კულტურის კვლევებს, ხელოვნებას.
ზვიად გამსახურდიას სახელობის პრემიის ოდენობა 8000 ლარს შეადგენს და მის მოსაპოვებლად კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია ქართველოლოგიის მიმართულებით საზღვარგარეთ მოღვაწე უცხოეთის მოქალაქეს, რომელსაც დაკავებული აქვს აკადემიური თანამდებობა და ეწევა პედაგოგიურ საქმიანობას შესაბამის საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, ან დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირს, რომელიც ეწევა სამეცნიერო საქმიანობას შესაბამის სამეცნიერო დაწესებულებაში.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად რეგისტრაცია შესაძლებელია 9 მარტიდან 16 მარტის ჩათვლით ელექტრონულ ბაზაში http://gmus.rustaveli.org.ge; დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად იხილეთ ბმული: http://gov.ge/s/1b39b.
ზვიად გამსახურდიას სახელობის კონკურსის გამარჯვებული 31 მარტს - საქართველოს რესპუბლიკის პირველი პრეზიდენტის დაბადების დღეზე გამოვლინდება.

In cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Shota Rustaveli National Science Foundation has announced a competition named after the First President of the Republic of Georgia, Zviad Gamsakhurdia. The competition aims to popularize Kartvelology and encourage foreign scientists working abroad to make significant achievements in Kartvelology.
The prize will be awarded in the field of Kartvelology, which includes Humanities Studies in Georgia: Languages / Linguistics, Literature, History, Archeology, Ethnography / Ethnology, Cultural Studies, and Art.
Zviad Gamsakhurdia Prize amounts to 8000 GEL. Competitors, as established by the competition, must be foreign citizens, who occupy position at academic or educational isnsitution, or hold a doctorate or equivalent degree, who are actively engaged in scientific activities in the relevant field.
Applications can be submitted online from March 9 to March 16 at http://gmus.rustaveli.org.ge; For more information, please follow the following link: http://gov.ge/s/1b39b.
The winner of the Zviad Gamsakhurdia Contest will be announced on March 31 – on the birthday of the first President of Georgia.