საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეებს სკოლის დასრულება მიულოცა, წარმატებები უსურვა და იმედი გამოთქვა, რომ თაობა, რომელიც ახალი გამოცდილებებით, განვითარების ახალი პერსპექტივებითა და პასუხისმგებლობით გამორჩეულია, განსაკუთრებულ მომავალს შექმნის.
„ჩემო ახალგაზრდა მეგობრებო, გილოცავთ თქვენი ცხოვრების ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს მოვლენას - სკოლის დამთავრებას. ალბათ ბევრჯერ გიფიქრიათ როგორი იქნებოდა თქვენი "ბოლო ზარი" - დღე, როცა დატოვებდით სკოლის კედლებს და შეაბიჯებდით ცხოვრების ახალ და საინტერესო ეტაპზე. თუმცა, აქამდე არნახულმა გამოწვევამ, რომლის წინაშეც ახლა მთელი კაცობრიობა დგას, სწავლის დასკვნით ეტაპზე თქვენს სკოლებს, საყვარელ მეგობრებსა და მასწავლებლებს დაგაშორათ.
მიუხედავად ყველაფრისა, თქვენ შეძელით გამკლავებოდით იმ გამოწვევებს, რაც თან ახლდა დისტანციურ სწავლებას და გამარჯვებულები ამთავრებთ სკოლას.
ამ პირობებში ჩვენი უმთავრესი ამოცანა იყო, უზრუნველგვეყო სასწავლო პროცესის უწყვეტობა. ალბათ დღეს, როგორც არასდროს, ცხადი გახდა ამ ამოცანის მნიშვნელობა, რადგან ამ თუ სხვა გამოწვევათა დაძლევა მხოლოდ ცოდნით, განათლებით, მეცნიერებით შეიძლება.
და უკვე ხვალიდან, როდესაც თქვენს წინაშე უამრავი ახალი პერსპექტივა იხსნება, უკეთესი მომავლის უმთავრესი შემოქმედები სწორედ თქვენ ხართ. ცოდნის გაღრმავების ჟინით, გამოწვევებისადმი მზაობით, ნოვატორული მიდგომებით უნდა ითავოთ საკუთარი, ჩვენი ქვეყნისა და კაცობრიობის ბედის წარმართვა.
ასე რომ, თქვენს ცხოვრებაში სრულიად ახალი ეტაპი იწყება - ახალი გამოცდილებებით, ურთიერთობებით, მეგობრებით, განვითარების ახალი პერსპექტივებითა და პასუხისმგებლობით.
თქვენ გამორჩეული თაობა ხართ და მჯერა, ასეთივე განსაკუთრებულ მომავალს შექმნით! წარმატებებს გისურვებთ ამ საინტერესო გზაზე!“ - მიმართა მინისტრმა მოსწავლეებს.
შეგახსენებთ, რომ დღეს, 20 მაისს, მე-12 კლასის მოსწავლეებისთვის სწავლა დასრულდა. თუმცა, გათვალისწინებული იქნება მათი, როგორც აბიტურიენტების ინტერესები და „ტელესკოლის“ ფარგლებში მათთვის განკუთვნილი სპეციალური გაკვეთილები 15 ივნისამდე გაგრძელდება.

"My young friends, congratulations on one of the most important events of your life - graduating from school. You have probably thought many times about your last moments at school - a precise moment when you leave these walls and step into a completely new and exciting phase of your life. However, the unprecedented challenges facing all of humanity now has separated you from your peers, dear friends, and teachers.
Despite everything, you were able to cope with the challenges that came with distance learning and now have graduated like winners.
In these conditions, our main task was to ensure the continuity of the learning process. Perhaps today, as never before, the importance of this task has become clear, because it is only with knowledge, education, and science, that we can overcome these obstacles.
And already from tomorrow, when an overabundance of new perspectives open up in front of you, you are the main architect of a better future. With the urge to deepen your knowledge, with the readiness to conquer challenges, equipped with innovative approaches, we must lead our own destiny, the destiny of our country and humanity.
So, a whole new phase in your life begins - with new experiences, relationships, friends, new development perspectives and responsibilities.
You are a distinguished generation and I believe you will create a special future!" The Minister addressed the students.
Today, on May 20, the studies for the 12th grade students is over. However, their interests as entrants will be taken into account and special lessons will be held for them on “TV School” until June 15, 2020.