საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურის (DAAD) სასტიპენდიო პროგრამების გამარჯვებულების დაჯილდოების ონლაინ ცერემონიაში მიიღო მონაწილეობა, საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და 28 ახალ სტიპენდიატს წარმატება მიულოცა. დაჯილდოების ცერემონიალს ასევე ესწრებოდნენ გერმანიის ელჩი საქართველოში ჰუბერტ ქნირში და DAAD-ის თბილისის საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელი გებჰარდ როილი.
ნუნუ მიცკევიჩი: „მოხარული ვარ, რომ მონაწილეობას ვიღებ დაჯილდოების ონლაინ ცერემონიაში. მიუხედავად პანდემიისა, რომელმაც მნიშვნელოვნად შეცვალა მსოფლიო და თითოეული ჩვენგანის ყოველდღიურობა, თქვენ შეძელით ამ წარმატების მიღწევა და მოიპოვეთ შესაძლებლობა, განაგრძოთ სწავლა და გაიუმჯობესოთ გერმანული ენის ცოდნა მდიდარი აკადემიური ისტორიის მქონე ქვეყანაში. გარდა ამისა, თქვენ გეძლევათ შესაძლებლობა საკუთარი ცოდნით წვლილი შეიტანოთ ქვეყნის განვითარებაში. გილოცავთ და წარმატებებს გისურვებთ!“
მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა გერმანიის ელჩს საქართველოში ჰუბერტ ქნირშს და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობას მრავალწლიანი და ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის განათლების ყველა საფეხურის, მეცნიერებისა და კულტურის განვითრების საქმეში.
ნუნუ მიცკევიჩმა აღნიშნა, რომ გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურთან (DAAD), ისევე როგორც სხვა გერმანულ ორგანიზაციებთან პარტნიორობა პროდუქტიული თანამშრომლობის საუკეთესო მაგალითებს წარმოადგენს. მისი თქმით, წარმატებული თანამშრომლობა არსებობს გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურსა და საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის. საქართველოში მეცნიერების განვითარებისთვის სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდისა და DAAD-ის თანამშრომლობას ერთობლივი პროექტების შემუშავების საქმეში კი უდიდესი მნიშვნელობა აქვს.
2020 წლის სტიპენდიებზე განაცხადი 329 პირმა გააკეთა, მათგან 28 შეირჩა. გამარჯვებულებს შორის არიან სკოლის მოსწავლეები, სხვადასხვა უნივერსიტეტის ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის საფეხურის სტუდენტები, პოსტდოქტორანტები და აკადემიური პერსონალი.

Nunu Mitskevichi, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia participated in the online award ceremony of the German Academic Exchange Service (DAAD) scholarship programs, addressed the attendees, and congratulated 28 new scholars with their victory. The award ceremony was also attended by German Ambassador to Georgia Hubert Knirsch and Head of the DAAD Tbilisi Information Center, Gebhard Royle.
Nunu Mitskevichi: "I am incredibly pleased to be a part of the online award ceremony. Despite the pandemic significantly changing the world and the daily lives of each one of us, you managed to achieve this success and gain the opportunity to continue your studies to improve your German language skills in a country with such a rich academic history. Additionally, your have a unique chance to contribute to the development of our country with the knowledge gained abroad. Congratulations and good luck!”
The Deputy Minister also thanked the German Ambassador to Georgia Hubert Knirsch and the Government of the Federal Republic of Germany for their many years of fruitful and successful cooperation in the development of all levels of education, including science and culture.
Moreover, Nunu Mitskevichi noted that the partnership with the German Academic Exchange Service (DAAD), as well as with other German organizations, is the best example of productive cooperation between two countries. According to her, there is a successful cooperation between the German Academic Exchange Service and Georgian higher education institutions. Namely, the cooperation between Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation and DAAD for the development of science in Georgia is of great importance.
329 people applied for scholarships in 2020, but only 28 of them were selected. Among the winners are high school students, undergraduate, graduate, and PhD students from various universities.