საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი სსიპ კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს ანგარიშის წარდგენას დაესწრო და საზოგადოებას სიტყვით მიმართა.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს ჩვენ სამინისტროს შემადგენლობაში შემავალი, მე ვიტყოდი, განსაკუთრებული, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს პრეზენტაციას ვესწრებით, რომელიც ჭეშმარიტად უზარმაზარ საქმეს ემსახურება. ჩვენი კულტურის, ჩვენი ისტორიული მემკვიდრეობის დაცვა ყოველი ჩვენგანის მოვალეობაა, რადგანაც ეს არის ჩვენი კულტურული იდენტობის ქვაკუთხედი. საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობა არის ჩვენი მთავარი განძი. იგი მკაფიოდ მეტყველებს, რომ საქართველო არა მხოლოდ ევროპის ნაწილია, არამედ მისი ღირებულებების შექმნაში უდიდესი წვლილი მიუძღვის. სწორედ კულტურული მემკვიდრეობით გაიცნო მთელმა მსოფლიომ და ხელახლა აღმოაჩინა საქართველო, როგორც უნიკალური ქვეყანა, განსაკუთრებული ისტორიით, მდიდარი ფესვებით. ის ძალიან დიდი შრომა, რომელიც ჩაქსოვილია ჩვენი ისტორიული ძეგლების მოვლა-პატრონობის საქმეში, რასაკვირველია, სააგენტოს თითოეულ თანამშრომლისა და მათი ხელმძღვანელის დამსახურებაა და მინდა, მთელი გულით დიდი მადლობა გადაგიხადოთ.“
კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების დაცვის საქმეში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ბატონ ბიძინა ივანიშვილსა და ფონდ „ქართუს“. მისი თქმით, ამ მასშტაბისა და ხარისხის პროექტები ვერ განხორციელდებოდა ამ ფონდის ქველმოქმედების გარეშე.
მიხეილ ჩხენკელმა გამოყო კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მიერ განხორციელებული პროექტები, რომელთაც საგანმანათლებლო მნიშვნელობა აქვთ. მან აღნიშნა, რომ სამინისტრო გააფართოებს იმ პროექტებს, რომლებიც ითვალისწინებს მოსწავლეების ადრეული ასაკიდან ურთიერთობას ძეგლთან და ამ გზით საქართველოს უმდიდრესი ისტორიის შესწავლას. მინისტრმა სააგენტოს იმ პროექტებზეც ისაუბრა, რომლებიც უცხოელ მეცნიერებთან პარტნიორობით ხორციელდება.
როგორც მიხეილ ჩხენკელმა სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, პანდემიამ კიდევ ერთხელ დაანახა მსოფლიოს ტექნოლოგიების მნიშვნელობა, რომელიც ცხოვრების ყველა სფეროს განუყოფელი ნაწილი გახდა. მან ხაზი გაუსვა, რომ კულტურული მემკვიდრეობის ეროვნული სააგენტო იყენებს თანამედროვე ტექნოლოგიებს უცხოელ კოლეგებთან ერთად, რათა მთელ მსოფლიოს ჰქონდეს საშუალება, ვირტუალურ სივრცეში იხილოს ის ჭეშმარიტად ზოგადსაკაცობრიო განძი, რომელიც საქართველოში მდებარეობს

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli attended a presentation, held by the National Agency for the Protection of Cultural Heritage, and addressed the public.
Mikheil Chkhenkeli: “Today all of us, as part of the Ministry, will attend the presentation of the National Agency for the Protection of Cultural Heritage, an establishment in charge of overseeing truly enormous work of importance for our country. Protecting our culture, our historical heritage, is the duty of each of us, because it is the cornerstone of our cultural identity. The cultural heritage of Georgia is our main treasure. It clearly shows that Georgia is not only a part of Europe, but also a culture that contributes greatly to creation of true European values. The entire world got to know the cultural heritage and rediscovered Georgia as a unique country with a unique history and rich roots. The hard work that goes into caring for our historic monuments is, of course, to the credit of each employee of the agency and I would like to thank you from the bottom of my heart.”
The Minister expressed his gratitude towards Mr. Bidzina Ivanishvili and the Cartu Foundation for their special contribution to the protection of cultural heritage monuments. He said projects of this scale and quality could not have been implemented without the charity of this foundation.
Mikheil Chkhenkeli singled out the projects implemented by the National Agency for the Protection of Cultural Heritage, which are of educational importance. He noted that the Ministry will expand projects that provide students with a relationship with the monument from an early age and thus study the richest history of Georgia. Moreover, the minister spoke about the projects, which are being implemented in partnership with foreign scientists.
In his speech, the Minister once again emphasized the importance of modern technologies in today’s world. Harnessing the powers of digital world, the National Agency for Cultural Heritage uses these technologies to showcase Georgian treasures online.