ქვეყანაში შიდა ტურიზმის გახსნასთან დაკავშირებით, უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, 20 ივნისიდან დამთვალიერებლისთვის მუზეუმები და მუზეუმ-ნაკრძალები ეტაპობრივად გაიხსნება; პროცესი დადგენილი წესებისა და სტანდარტების დაცვით წარიმართება.
პირველ ეტაპზე გაიხსნება ის მუზეუმები, რომლებიც ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის და საქართველოს დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებულ რეკომენდაციებს აკმაყოფილებს.
შეიქმნა ახალი პროტოკოლი, რომლის მიხედვითაც მუზეუმები და მუზეუმ ნაკრძალები ვიზიტორებისთვის ეტაპობრივად გაიხსნება.
საქართველოს მუზეუმები და მუზეუმ-ნაკრძალები დამთვალიერებელს შემუშავებული რეკომენდაციების გათვალისწინებითა და უსაფრთხოების წესების დაცვით მიიღებს.
რეკომენდაციების სრული ჩამონათვალი სამუზეუმო, შემოქმედებითი საქმიანობისა და კულტურული ღონისძიებებისთვის (დანართი №25) იხილეთ ბმულზე: https://www.moh.gov.ge

During the initial stage, only those museums will open that meet the recommendations developed by the World Health Organization and the Ministry of IDPs, Labor, Health and Social Affairs of Georgia.
The International Council of Museums (ICOM), in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the Ministry of IDPs, Labor, Health and Social Affairs, issued a set of recommendations.
A new protocol was created, according to which museums and museum-reserves will gradually open to visitors.
Georgian museums and museum-reserves will receive visitors based on the developed recommendations and safety norms.
Please visit the following link (Appendix 25): https://www.moh.gov.ge to see the full list of recommendations for museums, creative activities and cultural events.