საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, თამარ ქიტიაშვილი, დასავლეთ საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტს ესტუმრა და იმ მასწავლებლებს შეხვდა, რომლებმაც პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში, ზოგადი განათლების კომპონენტი უნდა ასწავლონ.
სამუშაო შეხვედრისას, განხილული იყო მასწავლებელთა შერჩევისა და ტრენინგის ეტაპები. მასწავლებლებმა ისაუბრეს ინიციატივის მნიშვნელობაზე და ხაზი გაუსვეს მათი მხრიდან სასწავლო პროცესში ჩართვის მზაობასა და მოტივაციას.
როგორც ცნობილია წელს პირველად გამოცხადდა რეგისტრაცია იმ პროგრამებზე, რომლებიც საბაზო განათლების მქონე სტუდენტებს, პროფესიული განათლების მიღების პარალელურად, სრულ ზოგად განათლებასაც შესთავაზებს.
3 წლიანი პროგრამის წარმატებით დასრულების შემთხვევაში, კურსდამთავრებული სკოლის ატესტატთან გათანაბრებულ დიპლომს მიიღებს.
ამ ეტაპზე, 8 საშუალო პროფესიულ პროგრამაზე მიმდინარეობს რეგისტრაცია. პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობს პროგრამების ავტორიზაციის პროცესი და ივლისის ბოლომდე, სარეგისტრაციო ბაზაში 15 საგანმანათლებლო დაწესებულების 40-მდე პროგრამა განთავსდება.
დანერგვის პირველივე წელს საშუალო პროფესიული პროგრამები შეთავაზებული იქნება თბილისის, გურიის, კახეთის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის, ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და აჭარის საგანმანათლებლო დაწესებულებებში.

Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, visited Shota Meskhia Zugdidi State University during her visit to western Georgia and met with the teachers who tutour the general education compotent within the vocational education program.
During the workshop, the stages of teacher selection and training were discussed. Teachers spoke about the importance of the initiative and emphasized their willingness and motivation to be involved in the learning process.
As it is known, the registration for those programs was announced for the first time this year, which will offer full general education to the students with basic education, in addition to receiving vocational education degree.
Upon successful completion of the 3-year program, the graduates will receive a diploma equal to the school diploma.
The process of authorization of programs is being completed, and by the end of July, up to 40 programs from 15 educational institutions will be placed in the registration database.
In the first year of implementation, secondary vocational programs will be offered in Tbilisi, Guria, Kakheti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti and Adjara educational institutions.