საქართველოში კენ ვოლკერის სამედიცინო რეაბილიტაციის საუნივერსიტეტო კლინიკის გახსნის საზეიმო ცერემონია გაიმართა. ღონისძიება გახსნა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ, მასში მონაწილეობა მიიღეს აშშ-ს ელჩმა საქართველოში კელი დეგნანმა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ არჩილ თალაკვაძემ, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა ეკატერინე ტიკარაძემ და სხვა საპატიო სტუმრებმა.
მიხეილ ჩხენკელმა საზოგადოებას სიტყვით მიმართა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მსურს, მთელი გულით მივულოცო ჩვენს საზოგადოებას უაღრესად მნიშვნელოვანი მოვლენა – პროფესორ კენ ვოლკერის სახელობის სამედიცინო რეაბილიტაციის საუნივერსიტეტო კლინიკის გახსნა. უღრმესი მადლობა ჩვენს მთავარ სტრატეგიულ პარტნიორს და მეგობარს – ამერიკის შეერთებულ შტატებს. ჩემთვის, როგორც საქართველოსა და ამერიკის ორმაგი მოქალაქისთვის, განსაკუთრებით სასიხარულო და საამაყოა, რომ ამერიკელი ხალხის, ამერიკის მთავრობის დახმარებითა და ჩართულობით ხორციელდება ასეთი უაღრესად მნიშვნელოვანი პროექტები.
განსაკუთრებით მინდა გამოვყო პროფესორ კენ ვოლკერის როლი როგორც ამ პროექტის, ასევე, საქართველოს სამედიცინო სფეროს განვითარების საქმეში. მე პირადად წილად მხვდა მასთან ურთიერთობის ბედნიერება. ეს პიროვნება გახლდათ მსოფლიო მნიშვნელობის მეცნიერი, საქართველოზე უაღრესად შეყვარებული. მას ძალიან ბევრი აქვს გაკეთებული როგორც ამ ცენტრის იდეის შექმნაში, ასევე, ქართველი სტუდენტების განათლების საქმეში. დღესაც ემორისა და ამერიკის სხვა წამყვან უნივერსიტეტებში და, რასაკვირველია, საქართველოში დიდი სიყვარულით იხსენებენ მის სახელს, მის ღვაწლს.
ასევე, უნდა აღვნიშნო, რომ, გარდა მთავარი – კლინიკური მიმართულებისა, უაღრესად მნიშვნელოვანია ცენტრის აკადემიური და სამეცნიერო კვლევითი განზომილებები. კერძოდ, სამედიცინო უნივერსიტეტის სტუდენტებს საშუალება ექნებათ, ამ ცენტრში გაიარონ უაღრესად მნიშვნელოვანი პრაქტიკა. შესაბამისად, ფიზიკური რეაბილიტაციის მიმართულებით მთელი თაობების აღზრდა მოხდება ამ ცენტრში. სამეცნიერო კვლევას, რასაკვირველია, აქვს უაღრესად დიდი მნიშვნელობა, და აქ ჩვენს უცხოელ პარტნიორებთან, ემორის უნივერსიტეტთან და სხვა წამყვან უნივერსიტეტებთან ერთად გაიმართება საკმაოდ მნიშვნელოვანი სამეცნიერო კვლევითი პროცესი, რაც, დარწმუნებული ვარ, კიდევ უფრო გააუმჯობესებს დარგის შედეგებს.
კიდევ ერთხელ გილოცავთ ყველას, წარმატებებს გისურვებთ და მინდა იცოდეთ, რომ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ყოველთვის თქვენს გვერდით იქნება საშვილიშვილო ინიციატივების განხორციელებაში!“

Mikheil Chkhenkeli: "I would like to wholeheartedly congratulate our society on a particularly important event - the opening of the Professor Ken Walker University Medical Rehabilitation Clinic. Many thanks to our key strategic partner and friend - the United States of America. For me, as a dual citizen of Georgia and the United States, I am particularly pleased and proud that such incredibly important projects are being implemented with the help and involvement of the American people, and the Government of the United States.
I would especially like to highlight the role of Professor Ken Walker in the development of both this project and the Georgian medical field. I personally have the honor of knowing him in person. Mr. Walker is a scientist of international importance, who is deeply in love with Georgia. He has done a great deal in creating the idea of this center, in conjunction with education Georgian students. Even today, his name and his merits are remembered with great love.
Moreover, I would like to emphasize, that besides the medical importance, the center is extremely important for the academic and scientific activities in Georgia. Students will be able to undergo vitally important internships here. Consequently, a whole batch of bright medical generations will be trained here. Furthermore, since scientific research is extremely important for our country, here with the help of our foreign partners, important scientific research process will take place, which I am sure, will be beneficial for Georgia and its partners.
I would like to congratulate everyone once again. I assure you, that the Ministry of Education, Science, Culture and Sport will always be by your side in the implementation of such glorious initiatives!”