საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ახალი სასწავლო წლის დაწყებისთვის სრულ მზადყოფნაშია და მისი ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ამოცანაა მოსწავლის საგანმანათლებლო რესურსებით მაქსიმალური უზრუნველყოფა.
გარდა ამისა, სკოლებში კორონავირუსის პრევენციის მიზნით, ახალი სასწავლო წლისთვის სამინისტრო სრულად უზრუნველყოფს საჯარო სკოლების პირბადეებით, დისტანციური, უკონტაქტო თერმომეტრებით, დეზობარიერისა და ზედაპირების სადეზინფექციო სითხეებით აღჭურვას. პროცესი დაწყებულია და ახალი სასწავლო წლისთვის უკლებლივ ყველა საჯარო სკოლა აღჭურვილი იქნება აღნიშნული სანიტარულ-ჰიგიენური საშუალებებით.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო საჯარო სკოლების ყველა მოსწავლეს სასკოლო სახელმძღვანელოებს უფასოდ გადასცემს.
მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე, სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის ხელმძღვანელთან, დავით ფარცვანიასთან ერთად, პირადად გაეცნო სასკოლო სახელმძღვანელოების ბეჭდვის პროცესს, რომლებიც 2020-2021 სასწავლო წლისთვის „მოსწავლეებისა და მასწავლებლების სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფის“ პროგრამის ფარგლებში საჯარო სკოლების მოსწავლეებს უსასყიდლოდ გადაეცემათ. სახელმძღვანელოების მიწოდება საქართველოს მასშტაბით შეუფერხებლად მიმდინარეობს.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტომ ქართული სექტორის 1-ლი-მე-7, მე-9-მე-12 და არაქართული სექტორის 1-ლი-მე-6 კლასებისთვის განკუთვნილი 3 732 020 ერთეული სახელმძღვანელო (8 487 114 ლარი) შეისყიდა. ასევე შესყიდულია დაწყებითი საფეხურის, მე-7, მე-8 კლასისთვის განკუთვნილი 874 850 ერთეული გრიფირებული სახელმძღვანელო (2 904 341 ლარი). სახელმწიფო ბიუჯეტის მაქსიმალური ეკონომიისა და მაღალი ხარისხის მომსახურების მისაღებად, საჭირო სახელმძღვანელოების შესყიდვა კონსოლიდირებული ტენდერის საშუალებით მოხდა.
ხელშეკრულების პირობების შესაბამისად, 2020-2021 სასწავლო წლის პირველი სემესტრისთვის განკუთვნილი სახელმძღვანელოების მიწოდება აქტიურ ფაზაშია და სასწავლოს წლის დაწყებამდე ყველა საჯარო სკოლა იქნება უზრუნველყოფილი წიგნებით.
„მოსწავლეებისა და მასწავლებლების სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფის“ პროგრამა 2013 წლიდან წარმატებით ხორციელდება და მისი მიზანია სრული ზოგადი განათლებისა და საგანმანათლებლო რესურსების თანაბრად ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა.

Additionally, to avoid the spread of COVID-19 at schools, the Ministry will fully equip public schools with protective face masks, remote, non-contact thermometers, anti-bacterial and surface disinfectants. The process has started and by the end of the new school year all public schools will be equipped with the above-mentioned sanitary-hygienic equipment.
Moreover, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia will provide free textbooks to all public-school students under the “Student and Teacher Guidance Program”.
Ekaterine Dgebuadze, Deputy Minister, together with Davit Partsvania, Head of LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency, personally got acquainted with the process of textbook printing, which will be provided to public school students completely free of charge, for the 2020-2021 academic year. The delivery of textbooks is uninterrupted throughout Georgia.
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency, has already purchased 3 732 020 units of textbooks (GEL 8,487,114) for the Georgian (1st-7th Grade, 9th-12th Grade) and non-Georgian sectors (1st-6th Grade). Additionally, 874,850 certified textbooks (GEL 2,904,341) have been purchased for the elementary level (7th-8th Grade). In order to maximize the savings from the state budget, the necessary textbooks were procured through a consolidated tender.
Under the terms of the agreement, the delivery of textbooks for the first semester of the 2020-2021 school year is in an active phase and all public schools will be provided with books before the start of the school year.
“The Student and Teacher Guidance” Program has been successfully implemented since 2013 and aims to ensure full access to full general education and educational resources.