საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა მაია მიმინოშვილმა გამოცდების დასრულებასთან დაკავშირებით ბრიფინგი გამართეს. წელს პირველად საქართველოში გამოცდები სამი მიმართულებით მიმდინარეობდა - აბიტურიენტების, საერთო სამაგისტრო გამოცდა და პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდები. სამივე მიმართულებით გამოცდებმა დარღვევების გარეშე ჩაიარა.
დიმიტრი შაშკინმა აღნიშნა, რომ 2010 წლის გამოცდები ტრადიციულად მაღალორგანიზებულობით გამოირჩეოდა, რისთვისაც მადლობა გადაუხადა გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელს მაია მიმინოშვილს, ეროვნული ცეტრისა და 12-ივე საგამოცდო ცენტრის თანამშრომლებს. მინისტრმა წარმატებები უსურვა აბიტურიეტებს, პედაგოგებსა და მაგისტრანტობის მსურველებსაც.
მაია მიმინოშვილის განცხადებით, ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე 36421 აბიტურიენტი დარეგისტრირდა, გამოცდებზე მათი 97% გავიდა, გამოცდიდან არცერთი აბიტურიენტი არ მოხსნილა. მასწავლებელთა სასერტიფიკატო გამოცდებზე ქართული ენისა და ლიტერატურის, უცხო ენისა და მათემატიკის 13 582 პედაგოგი დარეგისტრირდა, მათგან გამოცდაზე 10 003 გავიდა, სულ 75%. საერთო სამაგისტრო გამოცდაში 7000-მა მსურველმა მიიღო მონაწილეობა.
2010 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგები მიმდინარე წლის 10 აგვისტოსთვის იქნება ცნობილი. შედეგების ეტაპობრივი გამოცხადება 24 ივლისიდან დაიწყება. მასწავლებელთა და მაგისტრანტთა გამოცდების შედეგები კი, სავარაუდოდ, აგვისტროს შუა რიცხვებში გამოცხადდება.
დასასრულს, მაია მიმინოშვილმა გამოცდების ჩატარების პროსეცში გამოცდების ეროვნულ ცენტრისადმი გაწეული დახმარებისთვის, მადლობა სხვადასხვა უწყებას გადაუხადა.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and Director of National ExaminationCenter, Maia Miminoshvili held a briefing on the completion of exams. For the first time this year, exams were held in three directions – Unified Entry Exams for entrants, Graduate Record Exams and teachers’ certification exams. Exams in all three directions were held without violations.
Dimitri Shashkini noted, 2010 exams were traditionally well organized for what he thanked Director of National Examination Center Maia Miminoshvili and workers of National Center and all 12 examination centers. Minister wished success to entrants, teachers and future MA students.
By the announcement of Maia Miminoshvili, 36,421 entrants applied and 97% of them took part in the exams. None of them were dismissed. 13, 582 teachers of Georgian language and literature, foreign languages and mathematics were registered for the teachers’ certification exams. 10,003, totally 75% took part in the exams. 7,000 willing candidates participated in MA exams.
Results of 2010 Unified Entry Exams will be known from August 10 of the current year. Results will be announced from July 24. Results of teachers’ certification and MA exams will be known, probably in the middle of August.