საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, ევროპის უნივერსიტეტში, რექტორთან ნინო ტალიაშვილთან ერთად, საქართველოს კონსტიტუციის სახელობის დარბაზი საზეიმოდ გახსნა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ძალიან მოხარული ვარ, რომ ევროპის უნივერსიტეტში აკადემიური და ინფრასტრუქტურული თვალსაზრისით ყველაფერი ძალიან მაღალ დონეზეა ორგანიზებული. დღეს გავხსენით იმიტირებული სასამართლოებისთვის განკუთვნილი დარბაზი, მოვინახულეთ არქეოლოგიური მუზეუმი, ასევე მედიცინის ფაკულტეტი.
უნივერსიტეტში ყველა პირობაა შექმნილი სტუდენტებისთვის სწავლის თვალსაზრისით. ასევე ძალიან საინტერესოა, რომ მაღალ დონეზეა სამეცნიერო კვლევითი საქმიანობა. როდესაც სტუდენტები აუდიტორიაში დაბრუნდებიან, ყველა პირობაა დაცული სამედიცინო პროტოკოლის თვალსაზრისით, რომ უსაფრთხო გარემოში გაგრძელდეს სასწავლო პროცესი.“
ნინო ტალიაშვილი: „ევროპის უნივერსიტეტი ახორციელებს პროექტს „საქართველოს კონსტიტუცია 100 წლისაა“. 2021 წელი საქართველოს კონსტიტუციის წლად გამოცხადდა და 100 წლისთავის ფარგლებში დაიგეგმა სხვადასხვა ღონისძიება, მათ შორის, საქართველოს კონსტიტუციის სახელობის დარბაზის გახსნა ევროპის უნივერსიტეტში. ასევე, შევქმენით ელექტრონული პლატფორმა, სადაც განვათავსეთ ვიდეორგოლები, რომლებიც საქართველოს კონსტიტუციას შეეხება და საზოგადოების ფართო ფენებში მის პოპულარიზაციას ემსახურება.“
მიხეილ ჩხენკელმა ევროპის უნივერსიტეტში არსებული არქეოლოგიური მუზეუმი დაათვალიერა, სადაც გვიანი ბრინჯაოს პერიოდიდან ადრეულ შუა საუკუნეებამდე სხვადასხვა დროს აღმოჩენილი არტეფაქტებია თავმოყრილი. მინისტრმა ასევე მოინახულა მედიცინის კორპუსი, სადაც თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი ლაბორატორიები და სიმულაციური ცენტრია განთავსებული.
მნიშვნელოვანია, რომ კონსტიტუციის სახელობის დარბაზის პრეზენტაცია იმ დიდი პროექტის ნაწილია, რომელსაც ევროპის უნივერსიტეტი ახორციელებს. პროექტმა „საქართველოს კონსტიტუცია 100 წლისაა“ საზოგადოებას გააცნო ადამიანები, ვისი ცხოვრების მთავარი ან გარდამტეხი მოვლენებიც, შემოქმედებითი თუ პოლიტიკური თავისუფლება, დემოკრატიული ღირებულებები და არჩევანი, კონსტიტუციამ განსაზღვრა.
ევროპის უნივერსიტეტმა 2021 წელი კონსტიტუციის წლად გამოაცხადა, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს საქართველოს ნებისმიერი მოქალაქისთვის კონსტიტუციის მნიშვნელობას, ცოდნასა და პატივისცემას.
აღსანიშნავია, რომ საარქივო ფოტოების გარდა, საპრეზენტაციო კედელზე კონსტიტუციის ის მნიშვნელოვანი ფრაგმენტებია წარმოდგენილი, რომლებმაც 1921 წლიდან დღემდე, სახელმწიფოებრივი სრულყოფის პროცესში განსაკუთრებული გავლენა იქონიეს.

Mikheil Chkhenkeli: “I am extremely pleased that everything is organized at a very high level in terms of academics and infrastructure at the European University. Today we opened a hall for mock trials, visited the Archaeological Museum, as well as the Faculty of Medicine.
The university has created excellent conditions for students to study and excel professionally. It is also praise-worthy, that there is a high level of scientific research activity present. When students return to its classrooms, all conditions will be met to continue the study process in a safe and sound environment.
Nino Taliashvili: "European University is currently implementing the project – “The Constitution of Georgia is 100 years old ". 2021 has been declared the Year of the Constitution of Georgia and various events have been planned within the scope of its 100th anniversary, including the opening of the Hall of the Constitution of Georgia at the European University. We have also created an electronic platform, where we have posted videos related to the Constitution of Georgia, which ultimately serves to popularize our powerful constitution among the public. "
Moreover, Mikheil Chkhenkeli visited the Archaeological Museum, where artifacts found at different times from the Late Bronze Age to the early Middle Ages are collected. Additionally, the minister inspected the faculty of Medicine, where laboratories and simulation centers in line with modern standards are located.
Most Importantly, the presentation of the Constitution Hall is part of a larger project being implemented by the European University. The project mainly aims to introduce all those heroes, who’s creative will, political freedom and democratic values helped shape our Constitution.
European University has declared 2021 the Year of the Constitution, which once again emphasizes the importance, depth, and respect of the Constitution for any citizen of Georgia.
It should be noted that in addition to the archival photos, the presentation wall offers the important fragments of our Constitution, which from 1921 to the present, have had a special impact on the process of state perfection.