ინფორმაციული ტექნოლოგიების პროფესიული სწავლების ცენტრი, 2007 წელს შეიქმნა. მისი პროფილი არის ინფორმაციული-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები და ისწავლება შემდეგი სპეციალობები: ინფორმაციული ტექნოლოგიები, კომპიუტერული სისტემები და ქსელები, ვებ ტექნოლოგიები, მულტიმედია ტექნოლოგიები, ელექტრონული და სატელეკომუნიკაციო ქსელები.
ცენტრში განახლებული პროგრამებით უკვე 1600-მდე პროფესიული სტუდენტი გადამზადდა. მათი დიდი ნაწილი სხვადასხვა მაღალანაზღაურებად სამსახურში უკვე დასაქმდა.
ცენტრი აქტიურად თანამშრომლობს სხვადასხვა კომპანიებთან: Magticom, Alta, Orient Logic, United Telecom, Infogeorgia XXI, UGT, UNIT, Prime Systems, Bakur Sulakauri Studio, I Stereo, Pixel, GSC, Satellite Geocom, IT Service, Siesta და სხვა, სადაც სტუდენტები გადიან საწარმოო პრაქტიკას და შემდგომ საქმდებიან.ცენტრში ფუნქციონირებს საერთაშორისო სერთიფიცირებისა და სწავლების ცენტრები CISCO-სა და Microsoft-ის ბაზაზე. 2009 წელს საქართველოს ინფორმაციულ–საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ბიზნესსაბჭოს და ელექტრონული მმართველობის განვითარების ხელშემწყობი სამთავრობო კომისიის მიერ ცენტრი აღიარებული იქნა IT განათლების საუკეთესო მომწოდებლად საქართველოში.
პრეზიდენტის ნაციონალური პროგრამის ფარგლებში, ცენტრის სრულ მატერიალურ-ტექნიკურ რეაბილიტაციაზე 1,4 მილ. ლარი დაიხარჯა.

Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini attended the presentation of the web-sites of 40 public schools, prepared by the students of the faculty of web technologies at IT Vocational Education and Training Center and awarded the authors of the best sites. Successful graduates of the different specialties of 2009-2010 were awarded with diplomas and prizes as well. Association of the Graduates of the center was established in the framework of the event.
IT Vocational Education and Training Center was established in 2007. Direction of the center is IT. Following specialties are taught there: IT, computer systems and network, web technologies, multimedia technologies, electronic and telecommunication networks.
The Center actively cooperates with different companies: Magticom, Alta, Orient Logic, United Telecom, Info Georgia XXI, UGT, Unit, Prime Systems, Bakur Sulakauri Studio, I Stereo, Pixel, GSC, Satellite Geocom, IT Service, Siesta and etc. Students have an opportunity to pass the practice there and become employed.
International certification and education centers function in the center on the bases of CISCO and Microsoft. The Center was nominated as the best IT education provider in 2009 by the Georgia Business Council of IT and the Governmental Commission for the support of electronic management development.
1,4mln GEL was spent for the material-technical rehabilitation of the center in the scope of the President’s National Program.