საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი, შრომის ინსპექციის სამსახურის უფროსთან ბექა ფერაძესთან ერთად, საქართველოს ეროვნულ და სოხუმის უნივერსიტეტებში ვირუსის თავიდან ასაცილებლად გატარებულ ღონისძიებებს გაეცნო და უნივერსიტეტებში დანერგილ სიახლეებთან დაკავშირებით ინფორმაცია თავად სტუდენტებისგან მოისმინა.
ხაზგასასმელია, რომ 1 მარტიდან დღემდე მინისტრის მოადგილე, შრომის ინსპექციის სამსახურის უფროსთან ერთად, შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით არაერთ უმაღლეს სასწავლებელში იმყოფებოდა. ადგილზე გაეცნო ვითარებას როგორც სახელმწიფო კონსერვატორიაში, ასევე სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში, კავკასიის უნივერსიტეტსა და პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემიაში. მათი შეფასებით, უნივერსიტეტები ყველა სანიტარულ-ჰიგიენურ სტანდარტს აკმაყოფილებს და თითოეულ მათგანში უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემოა შექმნილი.
სოხუმის უნივერსიტეტში, სადაც ჯანდაცვის რეკომენდაციები სრულადაა დაცული, აკადემიური საბჭოს გადაწყვეტილებით, სწავლა სრულად დისტანციურ ფორმატში მიმდინარეობს. რაც შეეხება ლაბორატორიულ სამუშაოებს, სტუდენტები უსაფრთხო გარემოში აწარმოებენ.
საქართველოს ეროვნულ უნივერსიტეტში (SEU) 2020-2021 სასწავლო წლის გაზაფხულის სემესტრში სწავლა ჰიბრიდული მოდელით გაგრძელდა, რაც გულისხმობს სწავლებას როგორც სასწავლო აუდიტორიებში, ასევე, დისტანციურად. სტუდენტებსა და პროფესორ-მასწავლებლებს ჰქონდათ საშუალება, თავად აერჩიათ, რომელი მოდელით სურდათ აკადემიური სემესტრის გაგრძელება.
COVID-19-ის პანდემიით გამოწვეული ვითარებიდან გამომდინარე, უნივერსიტეტში სასწავლო პროცესი ყველა წესის სრული დაცვით მიმდინარეობს. სტუდენტები, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალი უნივერსიტეტში შემოსვლამდე გადიან თერმოსკრინინგს, აუდიტორიებში იცავენ დისტანციას, ლექცია-სემინარებს ესწრებიან პირბადის გამოყენებით. მნიშვნელოვანია, რომ უნივერსიტეტში სადეზინფექციო სამუშაოები 50 წუთში ერთხელ მიმდინარეობს.
როგორც ცნობილია, საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებების საქმიანობის აღდგენა 2 ეტაპად მოხდა. 1-ლი მარტიდან მათ უფლება აქვთ კლინიკური, პრაქტიკული, ლაბორატორიული კომპონენტები და გამოცდები არადისტანციურ ფორმატში ჩაატარონ, 15 მარტიდან კი – სალექციო სასწავლო პროცესი აუდიტორიებში განაახლონ. ორივე ეტაპზე არჩევანი ნებაყოფლობითია და კონკრეტულ გადაწყვეტილებას უნივერსიტეტები სამინისტროსთან კონსულტაციით, ინდივიდუალურად იღებენ.

Nunu Mitskevichi, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, together with Beka Peradze, Head of the Labor Inspection Service, got acquainted with the measures taken to prevent the virus at Georgian National and Sokhumi Universities and received relevant information about the innovations introduced in universities.
Since March 1 until today, the Deputy Minister, together with the head of the Labor Inspection Service, visited a number of higher education institutions on a random basis. The Minister assessed the epidemiological situation in person at the State Conservatory, as well as at the State Medical University, Caucasus University and Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy. According to them, the universities meet all the sanitary-hygienic standards, and a safe educational environment is created in each of them.
Owing to the decision of the Academic Council, the study at Sokhumi University, where the health recommendations are fully complied with, is conducted in a fully distance format. As for the laboratory work, students are in a safe and sound environment.
Additionally, the National University (SEU), made a decision to continue the study in a hybrid model, which means teaching both in classrooms and remotely. Students and professors had the opportunity to choose which model they wanted to pursue the academic semester with.
Due to the situation caused by the COVID-19 pandemic, the educational process at the university is carried out in full compliance with all the rules and regulations. Students, academic and administrative personnel undergo thermal screening before entering the university, maintaining a safe distance, and attend lectures-seminars using a mandatory face mask.
As it is known, according to the decision of the Coordinating Council, the activities of the higher education institutions were restored in two gradual stages. From March 1, the institutions have the right to conduct clinical, practical, laboratory components and examinations in a non-distance format, whereas from March 15, they can resume the theoretical teaching in auditoriums. The choice at both stages is voluntary and the specific decision is made by the universities in consultation with the Ministry, individually.