სამტრედიის მუნიციპალიტეტის სოფელ დიდ ჯიხაიშში ნიკო ნიკოლაძის მიერ დაარსებულ ისტორიულ პროფესიულ სასწავლებელს სრული რეაბილიტაცია უტარდება. სამშენებლო და სარეაბილიტაციო სამუშაოები საერთაშორისო საგანმანათლებლო სტანდარტების შესაბამისად ხორციელდება და რამდენიმე თვეში დასრულდება.
განახლებული, თანამედროვე ინვენტარითა და ტექნიკით აღჭურვილი კოლეჯი მსურველებს ძირითადად, სოფლის მეურნეობის მიმართულების პროფესიულ პროგრამებს შესთავაზებს. პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსდა და მისი ღირებულება 5 600 000 ლარია.
იმერეთის რეგიონში სამუშაო ვიზიტით მყოფი განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად გაეცნო კოლეჯში მიმდინარე სამუშაოებს.
მინისტრის მოადგილემ რეაბილიტაციისას გასათვალისწინებელ რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხზე გაამახვილა ყურადღება და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ჯიხაიშის კოლეჯი უნდა იქცეს საგანმანათლებლო ცენტრად, სადაც თანამედროვე პროფესიული განათლების მიღება ხელმისაწვდომი იქნება ყველა მსურველისთვის როგორც იმერეთის რეგიონიდან, ისე მთელი საქართველოდან.
ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი დიდი ჯიხაიშის კოლეჯის რეაბილიტაციის, პროგრამული უზრუნველყოფისა და განვითარების პროცესში სამინისტროსთან ერთად, აქტიურად მონაწილეობს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, რომლის დაქვემდებარებაშიც დაწესებულება 2016 წლიდან არის.

The historical vocational school founded by Niko Nikoladze in the village of Didi Jikhaishi in Samtredia Municipality is being completely renovated. Construction and renovation efforts are carried out in accordance with international educational standards and will be completed in the coming months.
The college, equipped with the modern equipment will mainly offer vocational programs in the field of agriculture. The project was funded from the state budget and its cost is estimated at GEL 5 600 000.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science, who is on a working visit to Imereti region, together with the representatives of the Georgian Technical University and local self-government got acquainted with the ongoing works in the college.
The Deputy Minister highlighted several important issues to be considered during the renovation and emphasized that Jikhaishi College should become an educational centre where modern vocational education will be available to all from the Imereti region and the country.
Georgian Technical University is actively participating in the renovation, and development of Jikhaishi College, together with the Ministry of Education and Science of Georgia.