საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ
ჩხენკელმა, მთავრობის წევრებთან ერთად, 1989 წლის 9 აპრილს, მშვიდობიანი მიტინგისას დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო.
მინისტრმა მემორიალი ტიტებით შეამკო.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს, ჩვენი ქვეყნის თანამედროვე
ისტორიის ერთ-ერთ მნიშნელოვან და გარდამტეხ თარიღს აღვნიშნავთ. 9 აპრილი ტრაგიკული
და ამავე დროს საამაყო დღეა - თავისუფლების გამარჯვების დღე.
32 წლის წინ, ათობით ათასი ქართველი გაერთიანდა ტოტალიტარიზმის
წინააღმდეგ, რათა მოეპოვებინა ყველაზე მნიშვნელოვანი, რაც კი შეიძლება ქვეყანას ჰქონდეს
- დამოუკიდებლობა. 9 აპრილის ტრაგიკული მოვლენებიდან სამ ათწლეულზე მეტი გავიდა, თუმცა
თითოეული ჩვენგანი ყოველთვის დიდი გულისტკივილით და ამავე დროს, სიამაყით ვიხსენებთ
ამ დღეს. უსაზღვროდ მადლიერები ვართ მათი, ვინც 9 აპრილს უშიშრად იდგა საქართველოს
თავისუფლების სადარაჯოზე და საკუთარი სიცოცხლე შესწირა სამშობლოს დამოუკიდებლობას.
თითოეული ამ ადამიანის გმირობა ჩვენს მეხსიერებაში და
ქვეყნის ისტორიაში დარჩება როგორც თავდადების საამაყო მაგალითი მომავალი თაობებისთვის.“
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, მთავრობის წევრებთან ერთად, 1989 წლის 9 აპრილს, მშვიდობიანი მიტინგისას დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო. მინისტრმა მემორიალი ტიტებით შეამკო.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს, ჩვენი ქვეყნის თანამედროვე ისტორიის ერთ-ერთ მნიშნელოვან და გარდამტეხ თარიღს აღვნიშნავთ. 9 აპრილი ტრაგიკული და ამავე დროს საამაყო დღეა - თავისუფლების გამარჯვების დღე.
32 წლის წინ, ათობით ათასი ქართველი გაერთიანდა ტოტალიტარიზმის წინააღმდეგ, რათა მოეპოვებინა ყველაზე მნიშვნელოვანი, რაც კი შეიძლება ქვეყანას ჰქონდეს - დამოუკიდებლობა. 9 აპრილის ტრაგიკული მოვლენებიდან სამ ათწლეულზე მეტი გავიდა, თუმცა თითოეული ჩვენგანი ყოველთვის დიდი გულისტკივილით და ამავე დროს, სიამაყით ვიხსენებთ ამ დღეს. უსაზღვროდ მადლიერები ვართ მათი, ვინც 9 აპრილს უშიშრად იდგა საქართველოს თავისუფლების სადარაჯოზე და საკუთარი სიცოცხლე შესწირა სამშობლოს დამოუკიდებლობას.
თითოეული ამ ადამიანის გმირობა ჩვენს მეხსიერებაში და ქვეყნის ისტორიაში დარჩება როგორც თავდადების საამაყო მაგალითი მომავალი თაობებისთვის

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, together with members of the government, paid tribute to the memory of those killed during a peaceful rally on April 9, 1989. The minister decorated the memorial with tulips.
Mikheil Chkhenkeli: “Today, we celebrate one of the most important and turning dates in the modern history of our country. April 9 is a tragic and at the same time a prominent day - the day of our victory and freedom.
32 years ago, tens of thousands of Georgians rallied against totalitarianism to gain the most important thing a country could have – its independence. More than three decades have passed since the tragic events of April 9, yet each of us always remembers this day with great heartache and at the same time, with great pride. We are extremely grateful to those who on April 9 stood for the freedom of Georgia and sacrificed their lives for the independence of our homeland.
The heroism of each of these people will remain in our memory and in the history of the country as a proud example of devotion for future generations."