ახალი სასწავლო ცენტრი სამინისტროს, ბიზნეს სექტორისა და ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის თანამშრომლობით განვითარდება. სამშენებლო და სარეაბილიტაციო სამუშაოებს მთლიანად აფინანსებს დამსაქმებელთა ასოციაცია, ხოლო სამინისტრო გამოყოფს რესურსს თანამედროვე სასწავლო გარემოს შესაქმნელად. პროექტის მიზანია, კერძო სექტორთან პარტნიორობით თანამედროვე პროფესიული განათლების შეთავაზება რეგიონის მოსახლეობისთვის, მათი დასაქმებისა და განვითარების ხელშესაწყობად.
სასწავლებელი ფუნქციონირებას 2022 სასწავლო წლიდან დაიწყებს და რეგიონის საჭიროებებიდან გამომდინარე, სტუდენტებს ძირითადად სამშენებლო, ინჟინერიისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებებით, პროფესიულ პროგრამებს შესთავაზებს. ცენტრის სარეაბილიტაციო სამუშაოები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა, დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტთან, ელგუჯა მელაძესთან და ხონის მერთან ლადო ჯურხაძესთან ერთად დაათვალიერა.
მინისტრის მოადგილემ ყურადღება გაამახვილა იმაზე, თუ რა მიმართულებით შეუძლია სახელმწიფოს კერძო სექტორთან ერთად ინვესტიციის განხორციელება, რათა ხონისა და მიმდებარე მუნიციპალიტეტების მოსახლეობისთვის, ყველაზე აქტუალური და მოთხოვნადი პროფესიები გახდეს ხელმისაწვდომი.
დამსაქმებელთა ასოციაციის კოორდინაციით, მინისტრის მოადგილემ შეხვედრა ადგილობრივი კერძო და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთანაც გამართა და განათლების ცენტრის განვითარების პროცესში, მხარეთა მაღალი ჩართულობის საჭიროებასა და მნიშვნელობაზე ისაუბრა.

The new training centre will be developed in cooperation with the Ministry, the business sector and the local municipality. Construction and renovation efforts are fully funded by the Employers' Association, while the Ministry allocates resources to create a modern learning environment. The aim of the project is to offer modern vocational education in partnership with the private sector to the people of the region, to promote their employment and further development.
The school will start operating in the 2022 and, depending on the needs of the region, will offer students vocational programs in the fields of construction, engineering and agriculture. Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia inspected the renovative works, together with the President of the Employers' Association, Elguja Meladze and the Mayor of Khoni, Lado Jurkhadze.
The Deputy Minister focused on the direction in which the state can invest together with the private sector in order to make the most relevant and demanded vocations available to the population of Khoni and the surrounding municipalities.
Coordinated by the Employers' Association, the Deputy Minister also met with representatives of the local private and non-governmental sectors and spoke about the needs and importance of high involvement of the multilateral parties in the development of the education centre.