საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ცნობილ ენათმეცნიერსა და ფილოლოგს, დამანა მელიქიშვილს ეწვია და მას დედაენის დღე მიულოცა.
დამანა მელიქიშვილი 1978 წლის 14 აპრილს განვითარებული მოვლენების მომსწრე და თვითმხილველია. ის, როგორც ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორი, საპროტესტო მოძრაობაში ჩართულ სტუდენტებს დიდ მხარდაჭერას უწევდა.
მიხეილ ჩხენკელმა და დამანა მელიქიშვილმა ქართული ენისათვის სახელმწიფო სტატუსის მინიჭების საქმეში თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის როლსა და მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და აღნიშნეს, რომ საზოგადოებაში სწორედ ამ დღეს გაჩნდა ის მუხტი, რომელმაც საბოლოოდ ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის მიერ საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენა მოიტანა.
დამანა მელიქიშვილს მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვის ქართველოლოგიური საკითხების, ქართული ზმნისა და ქართული ფილოსოფიური ენის შესწავლის საქმეში. იგი არის მნიშვნელოვანი სამეცნიერო ნაშრომების ავტორი. მიღებული აქვს არაერთი საპატიო ჯილდო, მათ შორის, ღირსების ორდენი და დავით აღმაშენებლის სახელობის პრემია.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli visited the famous linguist and philologist, Damana Melikishvili and congratulated her on the Mother Language Day.
Damana Melikishvili is an eyewitness to the events of April 14, 1978. As a lecturer at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, she was a great supporter of the students involved in the protest movement.
Mikheil Chkhenkeli and Damana Melikishvili spoke about the role and importance of Tbilisi State University in granting the Georgian language an official state language status, and it was precisely this day that sparked the idea for the National Liberation Movement for Georgia’s independence.
Damana Melikishvili makes an important contribution to the study of Kartvelological issues, Georgian verbs and Georgian philosophical language. She is the author of important scientific papers and has received numerous honorary awards, including the Order of Merit and the David the Builder Award.