შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით ონლაინ პოსტერული კონფერენცია ჩატარდა, რომელშიც მონაწილეობა 2019 წლის ახალგაზრდა მეცნიერთათვის სტიპენდიის მოსაპოვებელი კონკურსის გამარჯვებულებმა მიიღეს და თავიანი სამეცნიერო-კვლევითი მიღწევები წარმოადგინეს.
კონფერენცია ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ჯაბა სამუშიამ გახსნა და კონკურსის მნიშვნელობასა და მიზნებზე, ახალგაზრდა მეცნიერთა წახალისების აუცილებლობაზე ისაუბრა.
კონფერენციაზე მოხსენებებით წარდგნენ კონკურსის გამარჯვებული ახალგაზრდა მეცნიერები: ნიკო კეცხოველის სახელობის სტიპენდიატი საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების მიმართულებით გიორგი ჭკადუა, ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის სტიპენდიატი საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების მიმართულებით ნიკოლოზ ალექსიძე, ივანე ბერიტაშვილის სახელობის სტიპენდიატი სამედიცინო და ჯანმრთელობის მეცნიერებების მიმართულებით თამარ ცერცვაძე, დიმიტრი უზნაძის სახელობის სტიპენდიატი სოციალური მეცნიერებების მიმართულებით ვლადიმერ გამსახურდია, დავით სარაჯიშვილის სახელობის სტიპენდიატი აგრარული მეცნიერებების მიმართულებით ირაკლი ჯანაშია, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სტიპენდიატი ჰუმანიტარული მეცნიერებების მიმართულებით ლუკა ნახუცრიშვილი და ალექსანდრე ქართველიშვილის სახელობის სტიპენდიატი ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების მეცნიერებების მიმართულებით ბესიკ დუნდუა.
კონკურსის ფარგლებში, ახალგაზრდა მკვლევრებმა თავიანთი ცოდნა და გამოცდილება მასწავლებლებსა და სკოლის მოსწავლეებს გაუზიარეს, ჩაატარეს სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში, ასევე, წარმოადგინეს პრეზენტაციები პოსტერულ კონფერენციაზე ბოლოდროინდელი სამეცნიერო მიღწევების შესახებ.

Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation organized an online posting conference, in which the winners of the 2019 Scholarship Competition for Young Scientists participated and presented their scientific-research achievements.
The conference was opened by the General Director of the Foundation, Jaba Samushia and spoke about the importance and goals of the competition and the need to encourage young scientists.
The winners of the competition are as follows: Niko Ketskhoveli Scholarship in Natural Sciences, Giorgi Chkadua, Ekvtime Takaishvili Scholarship in Georgian Studies, Nikoloz Aleksidze, Ivane Beritashvili Scholarship in Science, Medical Sciences and Social Sciences, David Sarajishvili Scholarship in Agricultural Sciences, Irakli Janashia, Ivane Javakhishvili Scholarship in Humanities, Luka Nakhutsrishvili and Alexander Kartvelishvili Scholarship in Engineering and Technology.
As part of the competition, young researchers shared their knowledge and experience with teachers and students, conducted popular science lectures in general education institutions, and gave presentations on recent scientific advances at the conference.