საქართველოს მთავრობის, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოსა (SDC) და ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) ხელშეწყობით, ოზურგეთში რეგიონული საინვესტიციო ფორუმი გაიმართა, სადაც ადგილობრივმა მეწარმეებმა, პოტენციურმა ინვესტორებმა და საჯარო და კერძო სექტორების წარმომადგენლებმა პანდემიის შემდგომ პერიოდში რეგიონული და ადგილობრივი ეკონომიკის განვითარებაზე იმსჯელეს.
ფორუმზე გურიის რეგიონის საინვესტიციო პოტენციალი და ის პროექტები განიხილეს, რომლებიც გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ავსტრიისა და შვეიცარიის მთავრობების ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა. მათ შორის, შეფასდა აღნიშნული საერთაშორისო პარტნიორი ორგანიზაციების მიერ პროფესიული განათლების განვითარებისთვის გაწეული მხარდაჭერა.
ფორუმის მუშაობაში მონაწილეობა პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარემ სოზარ სუბარმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ მზია გიორგობიანმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელმძღვანელმა ანნა ჩერნიშოვამ, ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) თბილისის ოფისის ხელმძღვანელმა ალექსანდერ კარნერმა, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა მიიღეს.
თამარ ქიტიაშვილმა თავის გამოსვლაში პროფესიულ განათლებაში მიმდინარე რეფორმაზე და იმ შესაძლებლობებზე ისაუბრა, რასაც სხვადასხვა დარგის პროფესიონალების მომზადება ქვეყნის ეკონომიკური პოტენციალის გააქტიურების კუთხით ქმნის. მან ასევე ისაუბრა გურიის რეგიონში კოლეჯ „ჰორიზონტის“ საქმიანობაზე და ხაზი გაუსვა სახელმწიფოსა და დონორების მხრიდან კოლეჯის განვითარებისთვის განხორციელებული ინვესტიციის მნიშვნელობას.

With the support of the Government of Georgia, a regional investment forum was held in Ozurgeti, where the United Nations Development Program (UNDP), the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) and the Austrian Development Cooperation (ADC), local entrepreneurs, potential investors and public and private sectors discussed the development of the local economy.
The forum discussed the investment potential of the Guria region, and the projects implemented with the financial support of the United Nations Development Program (UNDP) and the governments of Austria and Switzerland. Among them, the support provided by these international partner organizations for the development of vocational education was assessed.
The meeting was attended by Sozar Subari - Chairman of the Parliamentary Committee on Regional Policy and Self-Government, Tamar Kitiashvili - Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Mzia Giorgobiani - Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure, Anna Chernishova, - UNDP Director, and various representatives of local government and the private sector.
In her speech, Tamar Kitiashvili spoke about the ongoing reform in vocational education and the opportunities that the training of professionals in various fields creates in terms of activating the economic potential of the country. She also spoke about the activities of Horizon College in the Guria region and stressed the importance of state and donor investment in the development of the college.