ევროპის ტრენინგების ფონდისა (ETF) და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) ერთობლივი კვლევის „ინკლუზიური უნარები სოფლის მეურნეობის სექტორში ინოვაციური საწარმოების განვითარებისთვის COVID-19-ის შემდგომ“ პრეზენტაცია გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა მიიღო.
ონლაინ ღონისძიებაზე პროექტში ჩართულმა საერთაშორისო ექსპერტებმა და მონაწილე ქვეყნების (საქართველო, მოროკო, სერბეთი, თურქეთი, უზბეკეთი) საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა, პანდემიისა და მის შემდგომ პერიოდში სოფლის მეურნეობის სფეროში არსებული გამოწვევები, შესაძლებლობები, აგრობიზნესის სექტორში ინოვაციებისა და ახალი უნარების განვითარების საუკეთესო მაგალითები განიხილეს და დაინტერესებულ მხარეებს, დარგის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, თავიანთი გამოცდილება გაუზიარეს.
თამარ ქიტიაშვილმა თავის გამოსვლაში პროფესიულ განათლებაში პანდემიით გამოწვეული ზიანის საპასუხოდ გადადგმულ ნაბიჯებზე, ახალი შრომითი უნარების განვითარების ხელშეწყობაზე და იმ საერთაშორისო გამოცდილებასა და მხარდაჭერაზე ისაუბრა, რაც ხელს უწყობს ჩვენი ქვეყნისთვის ერთ-ერთი ყველაზე პრიორიტეტული მიმართულების – სოფლის მეურნეობის განვითარებას. მისი თქმით, სოფლის მეურნეობა პირველი სექტორია საქართველოში, რომელმაც შეძლო და გააერთიანა 12 სექტორული ასოციაცია, დარგობრივი უნარების ორგანიზაციის (დუო) ქოლგის ქვეშ, რაც დარგში ახალი უნარების სწრაფ განვითარებას შეუწყობს ხელს.

The presentation of the joint study of the European Training Foundation (ETF) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) "Inclusive Skills for Development of Innovative Enterprises in the Agricultural Sector after COVID-19" was attended by the Deputy Minister of Education and Science.
At the online event, international experts involved in the project and public and private sector representatives from participating countries (Georgia, Morocco, Serbia, Turkey, Uzbekistan) discussed the challenges, opportunities, opportunities for innovation in the agribusiness sector and the development of new skills in the industry. Stakeholders shared their experiences to promote the development of the sector.
In her speech, Tamar Kitiashvili spoke about the steps taken in response to the damage caused by the pandemic in vocational education, the development of new labour skills and the international experience and support that contributes to the development of one of the most priority areas for our country - agriculture. According to him, agriculture is the first sector in Georgia, which was able to unite 12 sectoral associations under the umbrella of the Sector Skills Organization (duo), which will contribute to the rapid development of new skills in the field.