ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის (ISET) საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებმა 5 წლის ვადით ხარისხის უზრუნველყოფის საერთაშორისო სააგენტოს (FIBAA) ოფიციალური აკრედიტაცია მიიღო. აღნიშნულთან დაკავშირებით გამართულ საზეიმო ღონისძიებაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მიიღო მონაწილეობა, საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საუნივერსიტეტო საზოგადოებას მიღწეული შედეგი მიულოცა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მოხარული ვარ, რომ დღეს თქვენთან ერთად აღვნიშნავ თსუ ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის ISET-ის ამ მნიშვნელოვან წარმატებას უმაღლესი განათლების სისტემისთვის. FIBAA-ს აკრედიტაცია მართლაც წინგადადგმული ნაბიჯია ISET-ისთვის, რადგან ეს კიდევ ერთი დასტურია, რომ სკოლის პროგრამები თავისი შინაარსითა და ხარისხით კონკურენტუნარიანია მთელი მსოფლიოს მასშტაბით და სტუდენტებს საერთაშორისო დონის განათლებას სთავაზობს. საქართველოში ISET-ის ეკონომიკის პროგრამები ერთადერთი საერთაშორისოდ აკრედიტებული პროგრამებია ეკონომიკის მიმართულებით და მისი მოპოვება ISET-ის ხარისხის საერთაშორისო დონეზე აღიარებაა, რაც კურსდამთავრებულებს მეტ შესაძლებლობას უხსნის მომავალი დასაქმებისთვის“.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ უმაღლესი განათლების ხარისხის გაუმჯობესება და ინტერნაციონალიზაცია ადგილობრივ და მსოფლიო ბაზარზე კონკურენტუნარიანი კადრების მომზადებისთვის სასიცოცხლოდ აუცილებელია. ამიტომაც ინტენსიურად გაგრძელდება მუშაობა საქართველოში განათლების სისტემის რეფორმირებისა და გაუმჯობესებისათვის ქვეყნის შემდგომი ეკონომიკური განვითარებისთვის.
მინისტრი განათლების სისტემაში კორონავირუსის პანდემიით შექმნილ ვითარებასაც შეეხო და აღნიშნა, რომ ერთობლივი ძალისხმევით შესაძლებელი გახდა ამ გამოწვევასთან გამკლავება. მიხეილ ჩხენკელის თქმით, სასიხარულოა, რომ სისტემა თანდათან უბრუნდება სწავლა-სწავლების პროცესის ჩვეულ რიტმს. მიუხედავად პანდემიისა, გრძელდება აქტიური მუშაობა უმაღლესი განათლების ხარისხის გაუმჯობესების და ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით.
დღეისთვის საქართველოში ISET-ის ეკონომიკის პროგრამები ერთადერთი საერთაშორისოდ აკრედიტებული პროგრამებია ეკონომიკის მიმართულებით. აღსანიშნავია, რომ ISET-ის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებთან ერთად, თსუ-სა და გერმანიის ქ. შპაიერის ადმინისტრაციულ მეცნიერებათა უნივერსიტეტის თანამშრომლობის შედეგად განხორცილებულ ინგლისურენოვან, ინტერდისციპლინურ სამაგისტრო პროგრამას „საჯარო მმართველობა“ საერთაშორისო აკრედიტაციის სააგენტოს FIBAA-ს საერთაშორისო აკრედიტაცია უკვე მეორედ, შვიდი წლის ვადით, მიენიჭა. პროგრამა 2009 წლიდან ხორციელდება და პირველი საერთაშორისო აკრედიტაცია 2015 წელს მიიღო.
FIBAA გერმანიის საერთაშორისო აკრედიტაციის სააგენტოა, რომელიც უმაღლესი განათლების სექტორში ხარისხის უზრუნველყოფის მიმართულებით მუშაობს და უმაღლეს განათლებაში ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაციის (ENQA) წევრია. სააგენტოს ხარისხის უზრუნველყოფისა და განათლების ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით მუშაობის 20-წლიანი გამოცდილება აქვს.
საზეიმო ღონისძიებას თსუ რექტორი გიორგი შარვაშიძე, საქართველოს ფინანსთა მინისტრი ლაშა ხუციშვილი, პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე დავით სონღულაშვილი, საქართველოს ეროვნული ბანკის საბჭოს თავმჯდომარე, პრეზიდენტი კობა გვენეტაძე, ISET-ის დირექტორი თამარ სულუხია, ISET-ის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე ჟან ფრედერიკ პოლსენი, სტუდენტები, მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.

Undergraduate and graduate programs at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University International School of Economics (ISET) have been officially accredited by the International Quality Assurance Agency (FIBAA) for a period of 5 years. The Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli took part in the solemn event, addressed the public and congratulated the university community on the achieved result.
Mikheil Chkhenkeli: “I am pleased to celebrate with you today this important achievement of TSU International School of Economics ISET for the higher education system. FIBAA accreditation is a real step forward for ISET, as it is further proof that the school programs are competitive in their content and quality worldwide and offer students an international level of education. ISET Economics Programs in Georgia are the only internationally accredited programs in the field of economics and its acquisition is an international recognition of the quality of ISET, which opens more opportunities for graduates for future employment.
Mikheil Chkhenkeli noted that improving the quality of higher education and internationalizing it is vital for training competitive personnel in the local and global markets. Therefore, intensive work will be continued to reform and improve the education system in Georgia for the further economic development of the country.
The Minister also touched upon the situation created by the coronavirus pandemic in the education system and noted that it was possible to deal with this challenge through joint efforts. According to Mikheil Chkhenkeli, it is gratifying that the system is gradually returning to the usual rhythm of the teaching-learning process. Despite the pandemic, active work continues to improve the quality of higher education.
FIBAA is a German international accreditation agency working in the field of quality assurance in the higher education sector and is a member of the European Association for Quality Assurance in Higher Education (ENQA). The Agency has 20 years of experience working in the field of quality assurance and internationalization of education.
TSU Rector Giorgi Sharvashidze, Minister of Finance Lasha Khutsishvili, Chairman of the Parliamentary Committee on Sectoral Economics and Economic Policy Davit Songhulashvili, Chairman of the Board of the National Bank of Georgia Koba Gvenetadze, Director of ISET Tamar Sulukhia, Chairman of the Board of Trustees of ISET, Students, and other invited guests attended the event.