გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში Horizon Europe-ის საგრანტო ოფისი გაიხსნება, რომელიც ევროკავშირის აღნიშნული ჩარჩო პროგრამის საგრანტო კონკურსებში ქართველ მეცნიერთა წარმატების მაჩვენებლის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს, კერძოდ კი, რეგიონის საჭიროებებს მოემსახურება. აღსანიშნავია, რომ ეს იქნება რიგით მეცხრე საგრანტო ოფისი საქართველოს მასშტაბით.
პროექტის „მეცნიერების კალენდარი – 2021“ ფარგლებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი გორის უნივერსიტეტს ეწვია, სადაც საგრანტო ოფისის გასახსნელად მზადება მიმდინარეობს. თბილისის სამხატვრო აკადემიის სტუდენტი ხვიჩა წენგუაშვილი მეცნიერების თემატიკაზე მის მიერვე შექმნილი ესკიზის მიხედვით ევროპულ სივრცეს ხატავს.
ღონისძიების ფარგლებში უნივერსიტეტმა გორის სამხატვრო სკოლის მოსწავლეებსაც უმასპინძლა და მეცნიერების პოპულარიზაციის მიზნით, მათ ხატვის მიმართულებით მასტერკლასი შესთავაზა. ხვიჩა წენგუაშვილმა მოსწავლეებს ესკიზის მომზადების ტექნიკა და კედლის მოხატვის სპეციფიკა გააცნო და საკუთარი ნააზრევის ნახატში გადმოცემის შესაძლებლობებზე ესაუბრა.
ნუნუ მიცკევიჩმა ახალგაზრდებს სიტყვით მიმართა და საზოგადოებაში მეცნიერების პოპულარიზაციის აუცილებლობასა და მისი განვითარების მნიშვნელობაზე ესაუბრა. მინისტრის მოადგილემ გორის უნივერსიტეტის რექტორთან გიორგი სოსიაშვილთან ერთად ნახატების კონკურსი დააანონსა, რომელიც პროექტის „მეცნიერების კალენდარი – 2021“ ფარგლებში ჩატარდება და IX-XII კლასის მოსწავლეებს მეცნიერების თემატიკაზე ნამუშევრების შექმნის შესაძლებლობას მისცემს.
აღსანიშნავია, რომ მეცნიერების პოპულარიზაციის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროექტს „მეცნიერების კალენდარი – 2021“ ახორციელებს, რომლის სლოგანია Undique scientia est (მეცნიერება ყველგან არის). პროექტის ფარგლებში საქართველოს მასშტაბით არაერთი შემეცნებითი და გასართობი აქტივობაა დაგეგმილი. ღონისძიებების ციკლი წლის ბოლომდე გასტანს.

Within the framework of the project "Science Calendar - 2021", the Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nunu Mitskevichi visited Gori University, where preparations are underway to open a grant office. Khvicha Tsenguashvili, a student of the Tbilisi Academy of Arts, paints the European space according to his sketch.
Within the framework of the event, the University also hosted the students at Gori Art School and, in order to popularize science, offered them a master class in drawing. Khvicha Tsenguashvili introduced the students to the sketch preparation techniques and the specifics of wall painting and talked about the possibilities of expressing his thoughts in the drawing.
Nunu Mitskevichi addressed the youth and spoke about the need to popularize science in society and the importance of its development. The deputy minister together with the Rector of Gori University Giorgi Sosiashvili announced a drawing competition, which will be held within the project "Science Calendar - 2021" and will allow students of IX-XII grades to create works on science.
In order to popularize science, the Ministry of Education and Science of Georgia is implementing the project "Science Calendar - 2021", with a slogan - Undique scientia est (science is everywhere). Within the framework of the project, several cognitive and entertaining activities are planned throughout Georgia. The cycle of events will last until the end of the year.