გაეროს განვითარების პროგრამის ფარგლებში (UNDP), პროფესიული განათლების განვითარების ხელშეწყობისთვის, HR პროფესიონალთა ასოციაცია და საერთაშორისო ციფრული ინსტიტუტი (International Digital Institute, IDI), საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ორი ახალი პროექტის განხორციელებას იწყებს.
პირველი პროექტი, რომელიც HR პროფესიონალთა ასოციაციის მიერ ხორციელდება, ითვალისწინებს ისეთი დოკუმენტების შემუშავებას, რომლებიც პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს ორგანიზაციული და HR სისტემების გაძლიერებაში დაეხმარება. ეს, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს კოლეჯებში ავტორიზაციის სტანდარტებთან შესაბამისი საგანმანათლებლო გარემოს შექმნას.
რაც შეეხება მეორე პროექტს, ის ძირითადად ორიენტირებული იქნება მომავლის პროფესიული განათლების ინსტიტუციის ფორმირებაზე, რომელშიც ციფრული ინოვაციები (“VET of Tomorrow” (IDI) დაინერგება.
პროექტების გახსნის ღონისძიებაში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილმა მიიღო. სიტყვით გამოსვლისას მან მადლობა გადაუხადა გაეროს განვითარების პროგრამისა და პროექტის ინიციატორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს და პროფესიული განათლების განვითარების კუთხით საერთაშორისო პარტნიორობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
მინისტრის მოადგილემ ადამიანური კაპიტალის განვითარების მხარდაჭერაზე და ამ მიმართულებით სამინისტროს მიერ შემუშავებულ ავტორიზაციის თანამედროვე სტანდარტებზეც ისაუბრა. მისი თქმით, პროფესიული განათლების მთავარი პრიორიტეტი სწორედ ადამიანური კაპიტალის გაძლიერებაა, ხოლო რეალიზებული, ძლიერი მოქალაქეები, თავის მხრივ წვლილს შეიტანენ ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაში.
როგორც თამარ ქიტიაშვილმა აღნიშნა, გაეროს განვითარების პროგრამის პროექტები დაეხმარება კოლეჯებს, ჩამოაყალიბონ HR და ორგანიზაციული განვითარების ზუსტი ხედვა და შიდა სამუშაო პროცესები უფრო მეტად მოარგონ ავტორიზაციის მოთხოვნებს. ამასთან, პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შესაძლებლობა ექნებათ, სასწავლო პროცესში დანერგონ თანამედროვე ტექნოლოგიები და ციფრული ინსტრუმენტები, რაც საგანმანათლებლო პროგრამებს უფრო მრავალფეროვანსა და საინტერესოს გახდის.
პროექტების პრეზენტაციას ასევე ესწრებოდნენ გაეროს განვითარების პროგრამის ეკონომიკური გუნდის ლიდერი, გიორგი ნანობაშვილი, შვეიცარიის განვითარების ოფისის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლები, პროექტში ჩართული საგანმანათლებლო დაწესებულებები.

The first project, implemented by the Association of HR Professionals, envisages the development of documents that will help vocational education institutions to strengthen their organizational and HR systems. This, in turn, will help create an educational environment that meets the standards for authorization in colleges.
As for the second project, it will mainly focus on the formation of a future vocational education institution in which digital innovations ("VET of Tomorrow" (IDI) will be introduced.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia took part in the opening ceremony of the projects. In her speech, she thanked the representatives of the UN Development Program and the project initiators and stressed the importance of the international partnership for the development of vocational education in Georgia.
The Deputy Minister also spoke about the support for the development of human capital and the modern standards of authorization developed by the Ministry in this regard. According to her, the main priority of vocational education is to strengthen human capital, and yield realized, strong citizens, who in turn, will contribute to the economic development of the country.
As Tamar Kitiashvili noted, UNDP projects will help colleges develop a clear vision of HR and organizational development, and better tailor internal workflows to authorization requirements. In addition, vocational education institutions will have the opportunity to introduce modern technologies and digital tools in the learning process, which will make educational programs more diverse and interesting.
The presentation of the projects was also attended by the leader of the UNDP Economic Team, Giorgi Nanobashvili, representatives of the Swiss Development Office, international organizations and the National Center for Education Quality Development, educational institutions involved in the project.