მაღალმთიანი აჭარის მოსახლეობა პროფესიული განათლების მიღებას ამიერიდან ადგილზე შეძლებს. ავტორიზაცია წარმატებით გაიარა და ახალი სასწავლო წლიდან პირველ სტუდენტებს მიიღებს კოლეჯ „ბლექსის“ ახალი, თანამედროვე სტანდარტების სასწავლო სივრცე შუახევში.
შრომის ბაზრის მოთხოვნის შესაბამისად, შუახევში პირველ ეტაპზე სამშენებლო მიმართულებების პროფესიული პროგრამები ამოქმედდება. თუმცა კოლეჯი განავითარებს და მრავალფეროვანს გახდის გრძელვადიან და მოკლევადიან მომზადება-გადამზადების პროფესიულ პროგრამებსაც. დარგობრივი უნარების, ასევე სწავლებისა და შეფასების მიმართულებით გადამზადდნენ კოლეჯის კონკურსის შედეგად შერჩეული პროფესიული მასწავლებლებიც.
აჭარის რეგიონში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი შუახევს ეწვია, კოლეჯ „ბლექსის“ ახალი ბაზა დაათვალიერა და პირადად გაეცნო 2021-2022 სასწავლო წლისთვის მზადების პროცესს.
თანამედროვე პროფესიული საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის მოწყობა შუახევში აჭარის მთავრობის, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთობლივი პროექტია, რომელიც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ზემო აჭარაში მიგრაციის შეჩერებას, მოსახლეობის კომპეტენციების გაძლიერებასა და მათ დასაქმებას.

According to the demand of the labour market, vocational programs in the field of construction will be launched in the first stage in Shuakhevi. However, the college will also develop and diversify long-term and short-term vocational training programs. Vocational teachers selected as a result of the college competition were trained in field skills as well as teaching and assessment.
Within the framework of a working visit to the Adjara region, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Tamar Kitiashvili visited Shuakhevi, inspected the new base of the College "Blacksea" and personally got acquainted with the process of preparation for the 2021-2022 academic year.
Arranging modern vocational education infrastructure in Shuakhevi is a joint project of the Government of Adjara, the Ministry of Local Self-Government and the Ministry of Education and Science, which will significantly help stop migration in Upper Adjara, strengthen the competencies of the population and employ them.