საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი მწუხარებას გამოთქვამს ქართველი მეცნიერისა და პედაგოგის თამაზ კვაჭანტირაძის გარდაცვალების გამო.
„ღრმა მწუხარებას გამოვთქვამ ცნობილი ქართველი ფილოლოგის, ქართული სიტყვის დიდოსტატის – თამაზ კვაჭანტირაძის გარდაცვალების გამო და ვუსამძიმრებ გარდაცვლილის ოჯახს, მეგობრებსა და კოლეგებს.
თამაზ კვაჭანტირაძე მრავალი წლის განმავლობაში ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ეწეოდა პედაგოგიურ და სამეცნიერო საქმიანობას. იგი არა მხოლოდ სტუდენტებისთვის, არამედ ფართო საზოგადოებისთვის საყვარელი ლექტორი გახლდათ.
თამაზ კვაჭანტირაძის სატელევიზიო გადაცემათა ციკლი „ტელეციკლი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში“ და „მოგზაურობა სასიტყვეთში“ ერთნაირად ხიბლავდა ყველა თაობის მსმენელს, სადაც ავტორი მათ ქართული მწერლობისა და სიტყვის სამყაროში დაუვიწყარ მეგზურობას უწევდა.
თამაზ კვაჭანტირაძე 1993-1998 წლებში საქართველოს რესპუბლიკის განათლების მინისტრი გახლდათ.
კიდევ ერთხელ ვუსამძიმრებ სრულიად საქართველოს. თამაზ კვაჭანტირაძის გარდაცვალება უდავოდ დიდი დანაკლისია ფილოლოგიური მეცნიერებისა და ქართული საზოგადოებისათვის.“

"I express my deep sorrow over the death of the famous Georgian philologist, master of the Georgian word - Tamaz Kvachantiradze, and I offer my condolences to the family, friends and colleagues of the deceased.
Tamaz Kvachantiradze has been teaching and researching at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University for many years. He became a favourite lecturer not only for students but also for the general public.
Tamaz Kvachantiradze's TV series "Georgian Language and Literature" and "Journey to the Word" equally fascinated the listeners of all generations, where the author gave them an unforgettable guide in the world of Georgian literature and speech.
Tamaz Kvachantiradze was the Minister of Education of the Republic of Georgia in 1993-1998.
I once again express my condolences to the whole of Georgia. The death of Tamaz Kvachantiradze is undoubtedly a great loss for the philological sciences and the Georgian society. "