საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით კომუნიკაციების კომისიამ და მედია აკადემიამ IX, X და XI კლასის მოსწავლეებისთვის კონკურსი – „ნამდვილი თუ მოგონილი?!‘‘ გამოაცხადა. კონკურსის მიზანს წარმოადგენს მოზარდებში ლოგიკური და კრიტიკული აზროვნების, ანალიზისა და ფაქტების გადამოწმების, მედიაწიგნიერებისთვის საჭირო უნარ-ჩვევების განვითარება.
მოსწავლეებს კონკურსში მონაწილეობის შესაძლებლობა 10 აპრილიდან 31 მაისის ჩათვლით აქვთ.
კონკურსის წესების თანახმად, მონაწილეებმა მედიასივრცეში, მათ შორის ინტერნეტში, ტელევიზიასა და ბეჭდურ მედიაში გავრცელებული ის ყალბი ინფორმაცია (Fake News) უნდა აღმოაჩინონ, რომელიც ჯერ დადასტურებული არ ყოფილა. ამასთან, კონკურსანტებმა ამბის აღმოჩენის გზა უნდა წარმოადგინონ, გადაამოწმონ წყარო და პარალელურად დაადგინონ რეალური ფაქტები.
მოსწავლეებს შესაძლებლობა ექნებათ თავად შეარჩიონ დავალების წარდგენის ფორმატი – ვიდეო, მულტიმედია ნამუშევარი, პრეზენტაცია ან სხვა ალტერნატიული ფორმა.
კონკურსანტებმა 31 მაისის ჩათვლით საკონკურსო ნაშრომი შემდეგი ბმულის გამოყენებით უნდა გამოაგზავნონ: https://tinyurl.com/namdvilitumogonili.

Students have the opportunity to participate in the competition from April 10 to May 31.
According to the rules of the competition, the participants must find the fake information (Fake News) spread in the media space, including the Internet, television and print media, which has not yet been confirmed. At the same time, contestants must present the way to find the story, verify the source and at the same time establish its real facts.
Students will have the opportunity to choose the format of presentation of the assignment - video, multimedia work, presentation or any other alternative form.
The winners, who will be selected by a competent jury, will receive ultra-modern prizes - the first place winner will receive an iPhone 14 Pro, the second place winner will receive an HP laptop, and the third place winner will receive an iPad 10.2.
The contest rules and detailed information can be found on the Media Literacy Facebook page of the Communications Commission and the Commission and Media Literacy website.
Contestants must send their contest paper by May 31 using the following link: https://tinyurl.com/namdvilitumogonili.