საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი ამილახვარი, საქართველოს პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე გივი მიქანაძესთან ერთად, სამუშაო ვიზიტით ედინბურგში იმყოფება, სადაც უმაღლესი განათლების კონფერენციაში სახელწოდებით “Going Global 2023” მონაწილეობს.
ვიზიტის ფარგლებში, გიორგი ამილახვარმა შეხვედრა გამართა ეგვიპტის უმაღლესი განათლებისა და სამეცნიერო კვლევების მინისტრთან აიმან აშურთან. მხარეებმა ქვეყნებს შორის უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების სფეროში არსებული და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
გიორგი ამილახვარმა აიმან აშურს საქართველოში უმაღლესი და პროფესიული განათლების საფეხურებზე მიმდინარე რეფორმები და პროფესიული განათლების განვითარების ახალი ხედვა გააცნო, რომელიც გულისხმობს განათლების სისტემაში კერძო სექტორის აქტიურ ჩართულობას. მინისტრმა შეხვედრის მონაწილეებს ასევე მიაწოდა ინფორმაცია უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციის კუთხით სამინისტროს მიერ გადადგმული ნაბიჯების შესახებ.
შეხვედრის დასასრულს ეგვიპტურმა მხარემ საქართველოსთან თანამშრომლობისა და უმაღლესი განათლების საფეხურზე ერთობლივი საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელების მზაობა გამოთქვა. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ სამეცნიერო კვლევების მხარდაჭერის მიზნით, კერძოდ, არქეოლოგიის მიმართულებით ჩამოყალიბდება სამუშაო ჯგუფი, რომელიც სხვადასხვა აქტუალურ საკითხზე იმუშავებს.
ედინბურგში, ბრიტანეთის საბჭოს ორგანიზებით მიმდინარე უმაღლესი განათლების კონფერენციაში სახელწოდებით Going Global 2023 მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის განათლების მინისტრები და ლიდერები მონაწილეობენ, რომლებიც უმაღლესი განათლების მიმართულებით არსებულ გამოწვევებს, მათი გადაჭრის გზებსა და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივებს განიხილავენ.

As part of the visit, Giorgi Amilakhvari conducted a meeting with Ayman Ashour, the Minister of Higher Education and Scientific Research of Egypt. The discussions revolved around current and prospective collaborations between the two countries in higher education and science.
Giorgi Amilakhvari presented the ongoing reforms in higher and professional education in Georgia and outlined the new vision for the development of professional education, emphasizing active private sector involvement. The minister also briefed the participants on the ministry's initiatives regarding the internationalization of higher education.
Towards the conclusion of the meeting, the Egyptian side expressed readiness to collaborate with Georgia and jointly implement educational projects at the higher education level. Both parties agreed to establish a working group, particularly focused on supporting scientific research, especially in the field of archaeology, addressing various pertinent issues.
The 'Going Global 2023' conference, organized by the British Council in Edinburgh, serves as a platform for education ministers and leaders worldwide to address challenges in higher education, explore solutions, and discuss future prospects for collaboration.