საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში ინტერაქტიული დაფის Smart Board-ის გამოყენებით მათემატიკის სამოდელო გაკვეთილი ჩატარდა. გაკვეთილის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გია მამულაშვილი და თბილისის საჯარო სკოლების პედაგოგები დაესწრნენ.
სამინისტროს საინოვაციო ცენტრში, კომაროვის საჯარო სკოლის მე-7 კლასის მოსწავლეებს მათემატიკის გაკვეთილი ამავე სკოლის მასწავლებელმა, ვახტანგ ჯაოშვილმა ჩაუტარა. გაკვეთილი ჩატარდა ინტერაქტიული დაფის გამოყენებით, რომელსაც უნიკალური შესაძლებლობები აქვს. საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლებისას დაფა ვირტუალური ლაბორატორიის ფუნქციასაც იძენს. კვლევებმა აჩვენა, რომ smart board-ის გამოყენება ზრდის მოსწავლეთა ჩართულობას და მათ აკადემიურ მოსწრებას, ამცირებს ახალი მასალის ახსნასთან დაკავშირებულ სირთულეებს და ხელს უწყობს მასალის დამახსოვრებას.
სამოდელო გაკვეთილები ინტერაქტიული დაფის გამოყენებით, სამინისტროს ინოვაციურ ცენტრში ყოველდღიურად ჩატარდება. გაკვეთილებს ჩაატარებენ პედაგოგები, რომლებმაც გაიარეს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ ორგანიზებული ტრენინგები smart board-ის გამოყენებაში. ცენტრის მიერ თბილისის სკოლების 200-მდე მასწავლებელი უკვე გადამზადდა. სამოდელო გაკვეთილებზე დასწრება თავისუფალია და ნებისმიერ მასწავლებელს შეუძლია გაეცნოს სასწავლო პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენების მეთოდებს.

Teacher of Tbilisi Boarding school of Physics and Mathematics “Komarovi“ Vakhtang Jaoshvili gave Mathematics lesson to the schoolchildren of 7th grade at the innovation center of the Ministry of Education and Science of Georgia. The lesson was held with the use of smart board. In the teaching process of natural science subjects the board has the function of the virtual laboratory. As it was proved with the researches, the use of smart boards in the education process helps to increase students’ involvement in the lessons and to improve their academic achievement.
Model lessons with the use of smart board will be held every day at the innovation center of the Ministry of Education and Science of Georgia. The lessons will be given by the teachers who have already passed the trainings in using the smart board. The trainings were organized by the Center of Teachers Professional Development. About 200 teachers from Tbilisi Public Schools passed these trainings. All interested teachers can attend the model lessons free of charge.