სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის მიერ “სკოლამდელი განათლების ინიციატივების მხარდამჭერი პროექტის” ფარგლებში, სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებებისათვის რამდენიმე მნიშვნელოვანი მეთოდოლოგიური დოკუმენტი შემუშავდა:
აღნიშნული რესურსების შექმნაზე, ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ექსპერტებთან ერთად, წამყვანი ფსიქოლოგები, პრაქტიკოსი პედაგოგები და სხვადასხვა დარგის (ხელოვნება, მუსიკა, ფიზიკური აღზრდა და სხვ.) სპეციალისტები მუშაობდნენ.
ხუთი-ექვსი წლის ასაკში ბავშვის გონებრივი, ფიზიკური და სოციალური შესაძლებლობები და უნარები უკვე მნიშვნელოვანწილად ჩამოყალიბებულია, ამიტომ ძალზე მნიშვნელოვანია სკოლამდელი ასაკის ბავშვი სათანადოდ იყოს მომზადებული სკოლისათვის, რათა უპრობლემოდ შეძლოს ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული მოთხოვნების დაძლევა.
ახალი პუბლიკაციები გამიზნულია ფართო აუდიტორიისათვის და დაეხმარება სკოლამდელი განათლების სფეროს წარმომადგენლებს სწორად დაგეგმონ სასწავლო-სააღმზრდელო პროცესი, რაც ხელს შეუწყობს როგორც ბავშვის პიროვნებად ჩამოყალიბებას, ასევე მის მომზადებას სკოლისა და მომავალი ცხოვრებისათვის.
პუბლიკაციები გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ფინანსური მხარდაჭერით მომზადდა. თითოეული გამოცემა საქართველოს მასშტაბით ყველა საჯარო ბაღს უსასყიდლოდ გადაეცემა.
ამჟამად, საქართველოში სკოლამდელი განათლების ორგანიზებას, ხარისხის უზრუნველყოფასა და დაფინანსებას ადგილობრივი თვითმმართველობის შესაბამისი ორგანოები უზრუნველყოფენ. მიუხედავად ამისა, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრთან ერთად, აქტიურად განაგრძობს მუშაობას სკოლამდელი განათლების სფეროს პროფესიონალთათვის დამხმარე რესურსების შემუშავებაზე.
ახალი სახელმძღვანელოების პრეზენტაციას ესწრებოდნენ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე, ქ-ნი ირინე ქურდაძე, ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორი, ქ-ნი ნათია ჯოხაძე, თბილისის მერიის სოციალური მომსახურებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი, ბ-ნი მამუკა ქაცარავა, საქართველოში გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენლის მოადგილე, ბ-ნი ბენჯამინ პერკსი, საქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები.

Within the scope of “Preschool Education Support Project,” important methodological documents were developed by the National Curriculum and Assessment Center. They are as follows:
The Center experts, physiologist, teachers and specialists in respective fields worked together to elaborate the above mentioned documents.
It is very important that preschool children be adequately prepared for the school; this will help them to meet the requirements set by National Curriculum.
New publications will help the specialists who work in preschool education sector to effectively plan the learning process; any other interested person can also consult these documents.
Above mentioned textbooks were developed by the financial support of UNICEF. Each publication will be distributed free of charge to all public kindergartens in Georgia.
Currently, preschool education is managed and financed by the respective local authority bodies. Nevertheless, Ministry of Education and Science of Georgia and National Curriculum and Assessment Center actively continues to provide supplementary textbook for the professionals working in preschool education sector.
Presentation was attended by Deputy Minister of Education and Science of Georgia Irine Kurdadze, Director of National Curriculum and Assessment Center Natia Jokhadze, Head of Social Service and Culture Unit of Tbilisi City Hall, Mamuka Katsarava, UNICEF Deputy Representative Benjamin Perks and representatives of local authorities’ bodies.